Afganlı Sultani, ayakkabıcılıkla geçimini sağlıyor

Afganlı Sultani, ayakkabıcılıkla geçimini sağlıyor
Afganlı Sultani, ayakkabıcılıkla geçimini sağlıyor
SİİRT (AA) - Afganistan'daki savaş korkusu ve kargaşadan kaçarak Türkiye'ye sığınan 62 yaşındaki Baz Muhammed Sultani, Siirt'te ayakkabıcılık yaparak...

SİİRT (AA) - Afganistan 'daki savaş korkusu ve kargaşadan kaçarak Türkiye 'ye sığınan 62 yaşındaki Baz Muhammed Sultani, Siirt'te ayakkabıcılık yaparak ailesini geçindiriyor.

Sultani, AA muhabirine, 2012'de eşi ve 4 çocuğuyla ülkesinden kaçarak Siirt'e sığındığını ve ayakkabıcılık yaparak ayakta kalmaya çalıştığını söyledi.

Kendileri gibi Siirt'e sığınan Afgan ailelerin çeşitli yerlerde çalıştığını anlatan Sultani, Güres Caddesi'nde açtığı 3 metrekarelik dükkanında hem ayakkabı boyacılığı hem de satışını yaptığını ifade etti. 

"Türkçe, Kürtçe ve Arapça'yı da biraz öğrendim. Bu şekilde daha iyi hizmet vermeye çalışıyorum. Afganistan'dayken şoför olarak çalışıyordum. Sağlık sorunlarım da var. Bu nedenle Siirt'e geldiğimizden beri ayakkabıcılık yaparak eşimin ve 4 çocuğumun geçimini sağlamaya çalışıyorum" diyen Sultani, dilenmeye karşı olduğunu, herkesin elinden gelen gayreti göstererek ayakta kalması gerektiğini sözlerine ekledi.