Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası
Ağız ve Diş Sağlığı Haftası
SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, diş ve diş eti hastalıklarının dünya genelinde en önemli sağlık sorunları arasında yer...

SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, diş ve diş eti hastalıklarının dünya genelinde en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını bildirdi.

Özdemir, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, diş ve diş eti hastalıklarının insan vücudunda enfeksiyon odağı oluşturması nedeniyle diğer doku ve organları da olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Ağız ve diş sağlığının bozulması kalp, böbrek ve romatizma gibi rahatsızlıkların önemli nedenlerinden olduğunu ifade eden Özdemir, şöyle konuştu:

"Ağız, sindirim sisteminin giriş boşluğudur. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Bunun yanında diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir ve bu durum vücudumuzdaki diğer organlara da zarar verebilir."