Ahilik Haftası

Ahilik Haftası
Ahilik Haftası
SİİRT (AA) - Siirt Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı yetkilileri ile bazı esnaftan oluşan heyet, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat...

SİİRT (AA) - Siirt Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı yetkilileri ile bazı esnaftan oluşan heyet, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman'ı makamında ziyaret etti.

Prof. Erman, yaptığı açıklamada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ahiliğin sanat, ticaret ve mesleğin; olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş bir bağlılık düzeni olduğunu vurgulayan Erman, ahinin de olgun, ahlaklı, merhametli, iyiliksever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir bir kişi olduğunu söyledi.

Erman, şunları kaydetti:

"Sağlıklı bir toplum oluşturmanın temeli için insanlar arasındaki ticari ilişkileri tekrardan güven ve belirli standartlar üzerine bina etmemiz gereklidir. Ahilik teşkilatı bunu yıllar önce başarılı bir şekilde uygulamıştır. Ne yazık ki belirttiğim üzere toplumumuzda bu değerlerin tesisine tekrardan ihtiyaç duyulmaktadır. Kazanç hırsının şekillendirmediği, ticari aktörlerin her ikisinin de gözetildiği bir ticari düzen için, belli ilkeler oluşturmak ve bu ilkelere sadece madden değil manen de bağlı kalınarak ahilik yapısı tekrardan ihya edilmelidir."


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  Ahlak

  ,

  toplum

  ,

  esnaf

  ,

  BİNA