AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:
- "Bölgede yaşanan çatışma hiç kimseye fayda getirmedi, zarardan başka. Çiftçi arazisini süremedi, köylü köyüne gidemedi "

SİİRT (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt milletvekili adayı Yasin Aktay, Herekol Dağı'nın bulunduğu bölgeyi görmek istediğini belirterek, "Bu bölgede yaşanan çatışma hiç kimseye fayda getirmedi, zarardan başka. Çiftçi arazisini süremedi, köylü köyüne gidemedi. Hem bizden, hem dağdakiler canından oldu. Ama sonuçta olan bize oldu'' dedi.

Aktay, Siirt'in Pervari ilçesinin, adı yıllarca çatışma ve şiddet olaylarıyla anılan Herekol Dağı eteklerindeki Köprü Çayı ve Palamutlu köylerini ziyaret etti.

Burada nöbet tutan köy korucularıyla da bir araya gelen Aktay, 3 yıl önce operasyona giden askerleri taşıyan helikopterin kayalıklara çarpması sonucu 17 askerin şehit olduğu bölgeyi de gezdi.

Köy korucularının ortak sıkıntısı olan sosyal güvenlik sorununun çözümü için gerekli çalışmaların  yapılacağını, korucuların taleplerinin Başbakan Ahmet Davutoğlu'na iletildiğini aktaran Yasin Aktay,  "Konu, Siirt'e ziyarette bulunan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 'a da bildirildi. Şu an meclis kapalı olduğu için bir şey yapmak zor ama meclis açılır açılmaz bu konunu gündeme getirilecek. Bu sıkıntının farkındayız ve çözümü için arayışlarımız devam ediyor. En kısa sürede bu sıkıntıyı gidermeyi temenni ediyoruz" diye konuştu. 

- "Halkımız bu dağlarda artık özgürce dolaşabilir"

Herekol Dağı'nın bulunduğu bölgeyi görmek istediğini anlatan Aktay, "Bu bölgede yaşanan çatışma hiç kimseye fayda getirmedi, zarardan başka. Çiftçi arazisini süremedi, köylü köyüne gidemedi. Hem bizden, hem dağdakiler canından oldu. Ama sonuçta olan bize oldu'' dedi.

 Bu çatışmanın bitmesi için başlatılan Çözüm Süreci ile yürütülen mücadelenin sonucu olarak bölgede rahat ve özgürce seçim çalışması yapabildiklerini vurgulayan Aktay, şunları söyledi:

 '' Bugün elimizi kolumuzu sallayarak buralara gelip seçim için çalışıyoruz. Hükümetimizin çalışmaları bölge halkına her baharı çifte bahar olarak yaşattı. Köylüler köylerine geri dönerken çiftçiler, 30 yıldır kullanamadıkları arazileri kullanıyorlar. Umarım bir daha o acı hadiseleri yaşamayız. Halkımız bu dağlarda artık özgürce dolaşabilir."

AK Parti İlçe Başkanı Lokman Özcan da ziyaret ettikleri bölgelerde 3 yıl öncesine kadar silahlı çatışmalar yaşandığını  kaydetti. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay ve beraberindekiler daha sonra, Ekindüzü köyündeki jandarma karakoluna da ziyarette bulundu.