AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:
- "Bu memlekette asimilasyon, inkar, etnik kültürel temizlik, sadece Kürtler üzerinden uygulanmadı, Müslümanlar üzerinden uygulandı"

SİİRT (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay asimilasyon, inkar ve etnik kültürel temizliğin sadece Kürtler üzerinden uygulanmadığını belirterek, "Müslümanlar üzerinden uygulandı" dedi.

Aktay, Baykan ilçesine bağlı Kasımlı köyünde düzenlenen 12. Bölge Medreseler Toplantısı'na katıldı. İlmin bereketi ve güzelliğinin hiçbir zaman eksik olmaması temennisinde bulunan Aktay, her Müslüman'ın İslami ilimleri bilmesi ve öğrenmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Aktay, AK Parti iktidarı öncesinde insanlar üzerinde baskı olduğunu, 3-5 yıl öncesine kadar üniversitelere başörtülü kızların giremediğini ifade ederek, diller üzerinden de baskılar yaşandığını anlattı.

Sadece Kürtçe değil Arapça üzerinden de baskılar yapıldığını bildiren Aktay, şöyle konuştu:

"Bazıları Kürtçenin yasak olduğunu söylüyorlardı, doğrudur üzerilerinde çok ciddi baskılar vardı. Başka diller üzerinden de baskı vardı ama şunu da hatırlayalım ki Arapça üzerinden de bir baskı vardı. 1950 yılına kadar Arapça yazı yazmak bile yasaklanmıştı. Yani bu memlekette asimilasyon, inkar, etnik kültürel temizlik sadece Kürtler üzerinden uygulanmadı, Müslümanlar üzerinden uygulandı."

"Bir dilin inkarı, her şeyden önce İslami bir ilkenin ihlalidir" diyen Aktay, bu konuda mücadele vererek iyileştirmeler yaptıklarına işeret etti.

Aktay, düzeltmeleri yaparken kimseden korkmadıklarını ve birilerinin peşine takılmadıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Biz sadece kitabımızı takip ediyoruz, Allah'ın bize öğrettiğini, hatırlattığını, uyardığını dikkate alıyoruz ve dikkate alarak mutluluğa ulaşmaya çalışıyoruz. Bizim içim siyaset bir bakıma da Tahsilu's- Sa'ada'dır. İslam filozoflarının tanımladığı şekli ile mutluluğun kazanılmasıdır ama dünya ve ahiret mutluluğunun kazanılmasıdır. Biz siyaseti bu anlamda, tam da bu ilke çerçevesinde uygulaya çalıştık."

Siirt, Batman, Bitlis, Mardin, Şırnak, Muş ve Bingöl'de hizmet veren medreselerde eğitim gören öğrenci ve eğitimci ile müderrisler katıldığı toplantıda Aktay'a AK Parti Siirt Milletvekili adayı Haşim Taşkıran ve Ali İlbaş ile AK Parti İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu da eşlik etti.

Bu arada, Aktay, kent merkezine dönerken yol üstünde gördüğü korucularla sohbet etti. Korucuların sıkıntılarını dinleyen Aktay, özlük haklarının iyileştirilmesi için çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.