AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:
- "1950 yılından itibaren Türkiye'de yavaş yavaş aşamalı bir şekilde halkın iktidarı gerçekleşti"

SİİRT (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, 1950'den itibaren Türkiye 'de yavaş yavaş aşamalı bir şekilde halk iktidarının gerçekleştiğini söyledi.

Aktay, beraberinde Mısır eski Yatırımlar Bakanı Yahya Hamed Abdulsamea, Mısırlı eski Belediye Başkanı Muhammed İbrahim Soliman, AK Parti İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu ile Tillo ilçesindeki İbrahim Hakkı Hazretleri türbesini ziyaret etti.

İlçedeki kanaat önderleriyle bir araya gelen Aktay, daha sonra Siirt Öğretmenevi'nde partisince düzenlenen kaynaşma toplantısına katıldı.

Aktay, burada yaptığı konuşmada, seçimlerin önemine değinerek, şunları söyledi:

"Türkiye'de 1946 yılında bir seçim olmuştu, O seçimle ilgili meşhur bir deyim vardır: 'Açık oy - gizli tasnif'. Yani herkes kime oy verdiğini bilecek, jandarmaya ve polise gösterecek. Poliste senin kime oy verdiğini gördüğü zaman sıkıntı çıkarıyordu. Böyle bir seçim, zamanında Türkiye'de olmuş. Bu kadar komik, bu kadar aptalca, bu kadar saçma seçim olur mu?  Bunun adı seçim değildir. Seçimde sandıktan kim çıkarsa çıksın bunun adı darbedir. 1946'da Türkiye'deki seçim bir tiyatro gibi gerçekleşti. Ama Allah'a şükür, 1950 yılından itibaren sadece bir tek seçimi böyle geçirdik ama ondan sonraki bütün seçimler, gizli oy, açık tasnif yani şeffaf sayım ve olması gerektiği gibi oldu.  Olması gerektiği gibi olunca 1950 yılından itibaren Türkiye'de yavaş yavaş aşamalı bir şekilde halkın iktidarı gerçekleşti."

Mübarek, Esed ve Saddam'ın ortak yanlarının yüksek oy oranı olduğuna dikkati çeken Aktay,"Mısır tarihinde ilk defa bir seçim gerçekleşiyor ve tam da olması gerektiği gibi, yüzde 52 oy ile Muhammed Mursi iktidara geldi. Mursi'nin görevde olduğu bir yıl içerisinde ülkede ekonomik anlamda önemli gelişmeler ve iyileşmeler oldu" dedi.

Türkiye'nin gelişmesinden korkanların, Mısır'ı rahat bırakmadığını kaydeden Aktay, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Öyle bir dönem oluşuyor ki bunlar gerçekten korkuyorlar, yeni bir Türkiye vardı baş edemiyorduk şimdi de Mısır, Tunus, Libya ve Yemen çıkacak başımıza. Arka arkaya bütün rejimler Türkiye gibi olacak, al sana yeni büyük Ortadoğu , ama nasıl büyük bir Ortadoğu? Başa bela bir Ortadoğu. Onlar, bizim ülkelerimizde kendi kendini yöneten insanlar istemiyorlar. Bizim ülkelerimizde demokrasi istemiyorlar çünkü demokrasi onların başına beladır bizim bölgelerimizde. Çünkü 'demokrasi' demek, onlara gerektiğinde 'hayır' da diyebilen ülkeler demektir. Onlar, bizim ülkelerimizin kendilerine 'hayır' diyebilme ihtimalinden nefret ediyorlar."