AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:
- "(İmam hatipliler) Mağdur edildiler, mazlum edildiler ama yılmadılar. Hiçbir zaman bu mağduriyetler karşısında küsüp bir kenara çekilmediler, hiçbir zaman bu memlekete küsüp haklarını elde etmek için şiddete başvurmayı akıllarının ucundan bile geçirmediler"

SİİRT (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, imam hatiplilerin geçmişte mağdur ve mazlum edildiklerini belirterek, "Ama yılmadılar. Hiçbir zaman bu mağduriyetler karşısında küsüp bir kenara çekilmediler, hiçbir zaman bu memlekete küsüp haklarını elde etmek için şiddete başvurmayı akıllarının ucundan bile geçirmediler" dedi.

Aktay, 1985 yılında mezun olduğu Siirt İmam Hatip Lisesi'nin İbrahim Hakkı Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen 10. Mezunlar Gecesine katıldı. 

Okurken imam hatip liselerinin Türkiye için anlamını biraz daha idrak ettiğini anlatan Aktay, "Ama mezun olduktan sonra daha çok idrak ettim. 30 yıl yaşadım ve bu 30 yıl içerisinde Türkiye'nin tarihine, macerasına ve tanzimattan bu yana geçirdiği sürecin istikametini ve bütün boyutlarını bütün unsurlarını biraz daha tedris ettik, araştırdık, yaşadık ve iliklerimize kadar hissettik. Bu esnada, imam hatip liseleri Türkiye Cumhuriyet tarihi içerişinde nasıl bir yere sahip olduğunu biraz daha anladık ve hiç de önemsiz yeri olmamak bir yana o değişim ve süreçte çok hayati bir öneme sahip olduğunu çok daha iyi idrak ettik" ifadesini kullandı.

İmam hatibin Abdülhamit Han zamanından tasarlanmış bir proje olduğuna değinen Aktay, şöyle devam etti:

"Bir yandan batılaşma süreci yaşanırken bu sürecin içerisinde özellikle Müslüman bir toplum içerisinde ihtiyaç duyulan insan tipi hem modern bilimleri, fen bilimlerinin kazanıldığı ama yanı zamanda insanın dini eğitimini de ihmal etmediği ve kimliğinin de kaybetmediği bir eğitim biçimi olarak tasarlanmıştır. Merhum İkinci Abdülhamit bu projesini başlattığı zaman bu sürecin içerisinde çok önemli insanlar yetişti. Osmanlı döneminin son yıllarında yetiştirilen insanlar hep bu anlayışla yetiştirilmeye çalışıldı. Yetişen en önemli isimlerden bir tanesi Mehmet Akif Ersoy'dur. Mehmet Akif Ersoy imam hatip nesline koyduğu bizatihi ismi 'asımın neslidir' demişti."

Mezun olduğu yıllarda imam hatibin kendisine kazandırdığı en güzel şeylerden birinin  kitap okuma aşkı olduğunu belirten Aktay, bunun, kendisini hiçbir dershaneye gitmeden Ortadoğu Teknik Üniversitesini kazanmasını sağladığını ifade etti.

Yıllarca mağdur edildiklerini aktaran Aktay, "Mağdur edildik, imam hatibe başlarken eskiden 3-0 mağlup başlardık, itilip kakılan bir nesildi, adeta zar zor devletten koparılmış bir taviz gibi lütfedilerek koparılmış tavizin mağduriyetini, mazlumiyetini ve ikinci sınıf vatandaş psikolojisini yaşamak durumunda bırakıldık" diye konuştu.

İmam hatiplerde yetişen insanlardan hiçbir zaman zarar gelmediğini dile getiren Aktay, buralardan yetişen insanların hangi göreve geldilerse bu memlekete daha büyük hizmetler yapmaktan başka bir şey yapmadıklarını belirtti.

"Bu memlekete sadakatle sadece bugününe değil tarihine, kültürüne, maneviyatına ve coğrafyasına her çeşit sadakati göstererek bu memleketin dirliğini düzenini en iyi noktaya getirmek üzere çalıştılar ve çabaladılar" ifadesini kullanan Aktay, şunları kaydetti:

"Mağdur edildiler, mazlum edildiler ama yılmadılar ve hiçbir zaman bu mağduriyetler karşısında küsüp bir kenara çekilmediler. Ama hiçbir zaman bu memlekete küsüp haklarını elde etmek için şiddete başvurmayı akıllarının ucundan bile geçirmediler. Çalıştılar, çabaladılar, mücadele ettiler, siyasete de katıldılar ve bu memleketi yönetmeye talip oldular. Yönettiler ve yönettiklerinde bu memleket için mucizeler gerçekleştirdiler. Bu ülkenin son 13 yılını önce Başbakan ve sonra Cumhurbaşkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan yönetiyor. Onun sayesinde imam hatipliler hak ettikleri yere peyderpey geldiler. Artık mağdur olma konumundan çıkıp hizmet etme ve hizmet edebilecek makama geldiler."