AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:
- "İlkokulda saatlerimi harcayarak kitap okuduğum Halk Kütüphanesini ne yazık ki 6-7 Ekim olaylarında çocuklara yaktırdılar"

SİİRT (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, ilkokul yıllarında kitap okuduğu kentteki Halk Kütüphanesinin, 6-7 Ekim olaylarında çocuklara yaktırıldığını söyledi.

Siirt'te Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde kurulan Zenginleştirilmiş Kütüphane (Z-Kütüphane) törenle açıldı. Törene, Vali Mustafa Tutulmaz, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ercan Şen, İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay ile  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili adayı Yasin Aktay katıldı.

AK Parti Siirt milletvekili adayı da olan Aktay, eğitim gördüğü okulda ders çalıştığı kütüphanenin Z-Kütüphanesine dönüştürülmesinin heyecanını yaşadığını söyledi.

Kitap okuma aşkını ilkokul döneminde edindiğini, çeşitli kitapların bulunduğu kütüphane ortamında kendini geliştirdiğini anlatan Aktay, şöyle konuştu:

"Bu kütüphanede çok zamanım geçmiştir ama o zamanki kütüphane pekte zenginleşmiş sayılmazdı. Milli eğitimin klasik kitaplarından başka kitap yoktu ama günün birinde böyle güzel bir ortamla bu kütüphanenin zenginleştirilmiş olmasını hayal ederdim. Mezun olduğum bir okulun bu şekilde yenilenmiş ve zenginleştirilmiş bir kütüphanesini açmak bana nasip olduğu için Allah'a şükrediyorum."

- "Yakılan kütüphanede çok zamanım geçerdi"

Siirt'te 6-7 Ekim'de yaşanan olaylara değinen Aktay, "Yakın zamanda bizim İl Halk Kütüphanemiz yakıldı. O kütüphanede de benim çok zamanım geçerdi" dedi.

"9-10 yaşlarında giderdik saatlerce orada kitap okurduk" diyen Aktay, şöyle devam etti:

"İlkokulda 9-10 yaşlarındayken saatlerimi harcayarak kitap okuduğum Halk Kütüphanesi'ni ne yazık ki 6-7 Ekim olaylarında çocuklara yaktırdılar. Bu da çok üzücü bir olaydır. Bu olaydan sonra Siirt'in kütüphane talebi daha da arttı. İl Halk Kütüphanesi yeniden geçici olarak başka bir yerde açıldı. Şu an yeni Halk Kütüphanesi için çalışmalar devam ederken, İmam Hatip okullarından başlayarak Siirt'in bütün okullarına Z-Kütüphanelerin inşallah açılmasının başlangıcını yapmış bulunuyoruz."

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ercan Şen de Z-Kütüphanesinin, ders dışında öğrencilere kolaylıkla her türlü bilgiye ulaşabildiği ve rahat bir ortamda kitap okuma imkanı sunduğunu söyledi.

Öğrencilere ödev ve benzeri çalışmaları için imkan sağlandığını kaydeden Şen, Siirt'te yedi Z-Kütüphanesi kurulacağını da bildirdi.