AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay:
- "Silaha sarılmanın hiçbir bahanesi yok. Eğer bahanesi Kürtlere yapılan zulüm ise biz onu kaldırdık. Biz o asimilasyonu bitirdik. Eskiden birileri koruculara hain gözüyle baktırıyorlardı. Hiç öyle bir şeye gerek yok bu gün koruculuk diğer bütün meslekler gibi şerefli onurlu en kutsal bir görevdir" -"Bu memleketin huzurunun asayişinin sağlanması hususunda işini büyük bir ciddiyetle yapan koruculuk belli bir kutsallığı olan bir meslektir. Bu sayede biz buralarda huzur içerisinde yaşayabiliyoruz"

SİİRT (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, "Silaha sarılmanın hiçbir bahanesi yok. Eğer bahanesi Kürtlere yapılan zulüm ise biz onu kaldırdık. Biz o asimilasyonu bitirdik. Eskiden birileri koruculara hain gözüyle baktırıyorlardı. Hiç öyle bir şeye gerek yok bu gün koruculuk diğer bütün meslekler gibi şerefli onurlu en kutsal bir görevdir" dedi.

Aktay, seçim çalışmaları kapsamında, bir süre önce HDP'lilerin saldırısına uğrayan Şirvan ilçesine bağlı Kesmetaş köyünü ziyaret ederek, vatandaşlarla sohbet etti.

Burada yol güvenliğini sağlayan geçici köy korucularıyla bir araya gelen Aktay, koruculuk mesleğinin öneminden bahsetti.

Aktay, koruculuğun kaldırılmasını isteyenlerin bölgeyi kendi hakimiyetlerine katmak isteyenler olduğuna işaret ederek, "Silaha sarılmanın hiçbir bahanesi yok. Eğer bahanesi Kürtlere yapılan zulüm ise biz onu kaldırdık. Biz o asimilasyonu bitirdik. Eskiden birileri koruculara hain gözüyle baktırıyorlardı. Hiç öyle bir şeye gerek yok. Bu gün koruculuk diğer bütün meslekler gibi şerefli onurlu en kutsal bir görevdir. Bu memleketin huzurunun, asayişinin sağlanması hususunda işini büyük bir ciddiyetle yapan koruculuk belli bir kutsallığı olan bir meslektir. Bu sayede biz buralarda huzur içerisinde yaşayabiliyoruz. Korucularımıza laf edenler haindir" ifadelerini kullandı.

- "Kürtlerin üzerindeki zulmü biz kaldırdık"

"Biz buralarda nasıl bir boşluk bıraktığımızda boşluğu nasıl doldurduklarını görüyoruz" diyen Aktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Silahları bırakmaları gerekiyor ama halen bırakmadılar ne bahanen kaldı silahları bırakman için. Biz Kürt meselesini örgüt istedi diye değil zaten baştan beri yaklaşımımız, kimse Kürt'ü aşağılayamayacak, kimse 'Kürtüm' demekten dolayı aşağılanmayacak. Kimse Kürtçe konuşuyor diye asla ikinci sınıf muamelesi görmeyecek. Kimse Kürt olduğu için dezavantaj his etmeyecek ve bunları çok şükür giderdik. Kürtçe'yi sonuna kadar serbest bıraktık. Televizyon kanalarında en güzel Kürtçe ile konuşuluyor. Eskiden devletin yaklaşımı 'burada Kürt yok' deniliyordu. Bu benimde içimi acıtıyordu. O  zaman devleti biz eleştiriyorduk. Devlete 'bu yanlış' diyorduk. Devletle muhalefet ediyorduk ama hiçbir zaman devlete karşı silah kullanmak aklımızın ucundan geçmiyordu ve nitekim hiç silah kullanmadan devletin o yaklaşımını biz değiştirdik. Başörtüsü zulmünü, inançlı insanlar üzerindeki zulmü ve Kürtlerin üzerindeki zulmü biz kaldırdık."

- "Örgütün düşmanı Kürt halkıdır"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay, örgütün silahı elinde tutmasının bahanesi olmadığını ama bir sebebi olduğunu belirterek, "Sebebi bugün o silahı devlete karşı değil Kürt halkına karşı kullanıyor. O silahın hedefi bizzatı Kürt halkıdır. Çünkü bu örgütün düşmanı Kürt halkıdır" diye konuştu.