AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay'ın seçim minibüsüne yapılan saldırı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay'ın seçim minibüsüne yapılan saldırı
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay'ın seçim minibüsüne yapılan saldırı
- Siirt Gönüllüleri Platformu, saldırıyı kınadı

SİİRT (AA) - Siirt Gönüllüleri Platformu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Adayı Yasin Aktay'ın seçim otobüsüne yapılan saldırıyı kınadı.

Platformdan yapılan yazılı açıklamada, halk iradesine karşı hazımsızlık gösteren, tehdit, şiddet, korku ve sindirmeyle seçimlerden medet umma çabalarının sonuç getirmeyeceği bildirildi.

Seçim çalışmalarının yoğunlaşmaya başladığı dönemde yaşanan saldırlarla, bölgede korku iktidarı kurulmak istendiğinin belirtildiği açıklamada, söz konusu olumsuzlukların bölgede yaşayan bütün halkların refahı, barışı ve huzuru için iç açıcı olmayacak sonuçlar doğuracağı uyarısı yapıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu sonuçların başlıca sorumlusu da bu kesimler olacaktır. Platformumuz, barış sürecine dair tüm tarafları, tüm muhatapları izlemektedir ve attıkları adımları değerlendirmektedir. Bu anlamda, hangi tarafın, bu konuda süreci destekleyen, besleyen olumlu adımları attığının, hangi tarafın da bu süreci ne tür negatif etkilerle ve adımlarla tıkamaya çalıştığının da çok iyi farkındadır."

Seçim sonuçlarını hazmetmeyecek kesimlerin şimdiden milli iradenin ve barış sürecinin önündeki en büyük düşman ilan edileceğinin vurgulandığı açıklamada, "Platformumuz, bu şiddet olaylarını kınamakla birlikte, bu olayların sorumlularının hangi tarafın temsilcisi olduğuna bakılmaksızın, tespit edilerek cezalandırılmasını istemektedir. Seçimin tüm muhataplarını, tabanlarını bu tür olaylardan uzak tutmaya ve halk iradesine karşı saygı kültürü aşılamak konusunda gereken sağduyu adımları atmaya ve örnek tavırları sergilemeye çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.