"Askere gelecek kurşun bize gelsin"

"Askere gelecek kurşun bize gelsin"
"Askere gelecek kurşun bize gelsin"
- Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan çalışmak için batı illerine giden gençlerin bir bölümü, son dönemde artan terör olayları nedeniyle köy korucusu olmak için geri dönüş yapıyor - Siirt Şehit ve Gazi Aileleri Dernekler Federasyonu Başkan Vekili Ensarioğlu: -"Terör saldırıları ardından gençlerimiz köylerini korumak için geri dönüyor" - "Korucu olacak gençlerimiz, teröristlerin köylerimizden geçişine ve askerlerimize saldırmasına asla izin vermeyecektir. Biz operasyona gittiğimizde her zaman askerin önünde yürüyoruz çünkü askere gelecek kurşun bize gelsin, askerlerimiz şehit olmasın" - Korucubaşı Fatih Özcan: - "Şehit haberleri batıda çalışan çocuklarımızı rahatsız ediyor. 'Vatanımız için ölmeye hazırız' diyorlar" - Korucu olmak için köyüne dönüş yapan Sıddık Oyit: - "Bu vatanı hep beraber korumaya mecburuz"

SİİRT (AA) - ZEKERİYA GÜNEŞ - Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan çalışmak için batı illerine giden gençlerin bir bölümü son dönemde artan terör olayları nedeniyle köy korucusu olmak için geri dönüş yapıyor.

Siirt Şehit ve Gazi Aileleri Dernekler Federasyonu Başkan Vekili ve korucu Kazım Ensarioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar Siirt'te 486 korucunun şehit düştüğünü, kendisinin de ölene kadar görevini sürdüreceğini söyledi.

Siirt'te çok sayıda gencin korucu olmak istediğini aktaran Ensarioğlu, " İstanbul , Adana, İzmir ve Mersin'da çalışan gençlerimiz terör saldırılarının ardından geri dönüyor, terör örgütüne karşı köylerinde korucu olmak için başvuruda bulunuyor. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Genelkurmay Başkanımızdan bu gençlerimize koruculuk kadrosunun verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

- "Askere gelecek kurşun bize gelsin"

Ensarioğlu, gençlerin vatanın birliği ve bütünlüğü için şehit olmaya hazır olduğunu belirterek, "Bu gençlerimiz yöreyi çok iyi bildikleri için güvenlik güçlerine büyük katkı sunar. Korucu olacak gençlerimiz, teröristlerin köylerimizden geçişine ve askerlerimize saldırmasına asla izin vermeyecektir. Biz operasyona gittiğimizde her zaman askerin önünde yürüyoruz çünkü askere gelecek kurşun bize gelsin, askerlerimiz şehit olmasın" ifadesini kullandı.

- "'Ölmeye hazırız' diyorlar"

Kesmetaş köyü korucubaşı Fatih Özcan, gençlerin terör saldırıları ve şehit haberlerine karşı vicdanen rahatsız olduğunu bildirdi.

Korucu olmak için başvuru yapan yakınlarının olduğuna dikkati çeken Özcan, şöyle devam etti:

"Şehit haberleri batıda çalışan çocuklarımızı rahatsız ediyor. 'Biz de teröristle mücadele etmek istiyoruz bize destek çıkın. Vatanımız için ölmeye hazırız' diyorlar. Şehitlik mertebesini Rabbim herkese nasip etmez çünkü biz vatanımızı, milletimizi ve dinimizi koruyoruz. HDP'ye 7 Haziran'da verilen her bir oy askerimize ve polisimize sıkılan bir kurşundur. 'Barajı aşacağız, barış getireceğiz' yalanıyla o kadar oy topladılar. Barajı geçtiler ve yine kan dökmeye devam ettiler çünkü barajı geçmeseydiler yine yapacaklardı, geçtiler yine yaptılar. Artık milletimiz uyanmalı ve bunların yalanlarını görmelidir."

İstanbul'da çalıştığı asfalt şantiyesindeki işini bırakarak geri döndüğü köyünde korucularla nöbet tutan Ercan Özbey, geçici köy korucusu olmak istediğini belirterek, "Biz de devletimize bir yararımız olsun istiyoruz. Arkadaşlarımızla burada gönüllü olarak gece gündüz nöbet tutuyoruz, soğuk, sıcak bizim için fark etmiyor. Bazı geceler sabaha kadar nöbette kalıyoruz, uykusuz kalıyoruz. Her şeye rağmen biz burada mücadele ediyoruz. Devletimiz bize silah ve kadro versin" diye konuştu.

Özbey, ailelerini, bayrağı ve devleti korumaya çalıştıklarını belirterek, kadro verilmesini istedi.

- "Bu vatanı hep beraber korumaya mecburuz"

Korucu olmak için dönüş yapan Sıddık Oyit, Çanakkale'de Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Laz farklı etnik kökenden vatandaşların şehit olduğunu anımsatarak, "Bu vatanı hep beraber korumaya mecburuz" dedi.

Koruculuktan alacakları bin lira maaşın peşinde olmadıklarını vurgulayan Oyit, "Şirvan'da 8 şehit verdik. Bu şehit haberi kanımıza dokundu, kesinlikle kabul etmiyoruz. Biz de polis ve askerimiz gibi şehit olmaya hazırız. Vatanımız ve milletimizin birliği için korucu olmak istiyoruz" ifadesini kullandı.