Bir ailenin talasemi ile mücadelesi

Bir ailenin talasemi ile mücadelesi
Bir ailenin talasemi ile mücadelesi
-Siirt'in Kurtalan ilçesinde yaşayan ve talasemi hastası bir çocuklarını kaybeden Yıldırak ailesi aynı hastalığı taşıyan ikinci çocuklarının tedavisi için destek bekliyor -Anne Delal Yıldırak: -"Oğlum ilaçlarla ayakta durabiliyor. Bir kardeşinin kanı uyuyor ancak maddi nedenlerle ilik naklini gerçekleştiremiyoruz. Bir çocuğumu daha bu hastalıktan kaybetmek istemiyorum" -Baba Fazıl Yıldırak: -"Biriken borcumuzdan dolayı evimizin elektriği kesildi. Bu nedenle kendi evimizden çıkıp kiralık bir eve yerleştik. Oğluma, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) veya Akdeniz Üniversitesinde ilik nakli yapılabileceği belirtildi. Bizim uzun süren bu tedavi için o şehirlere gitme, orada ev tutma imkanımız yok. Yetkililerden destek bekliyoruz"

SİİRT (AA) - ABDURRAHMAN BİNAY - Kurtalan ilçesinde bir çocuklarını talasemi nedeniyle kaybeden aile , aynı hastalığı taşıyan ikinci çocuklarının tedavisi için destek bekliyor.

İlçeye bağlı Gözpınar köyünün Çaygeçit mezrasında yaşayan 6 çocuk babası Fazıl Yıldırak, AA muhabirine, 5 yıl önce 5 yaşındaki oğlu Önder'i, kalıtsal bir kan hastalığı olan talasemi nedeniyle kaybettiklerini belirterek, 7 yaşındaki oğlu Hasan'ın da aynı hastalıkla mücadele ettiğini söyledi.

Ailenin tüm bireylerinin taşıyıcı talasemi hastası olduğunu vurgulayan Yıldırak, Hasan'ın 15 günde bir kanının değiştirildiğini belirtti.

Yıldırak, daha önce tarlalarda gündelik işlerde çalıştığını ancak 4 yıldır oğlunun tedavisi nedeniyle çalışamaz hale geldiğini ifade ederek, şöyle dedi:

"Biriken borcumuzdan dolayı evimizin elektriği kesildi. Bu nedenle kendi evimden çıkıp kiralık bir eve yerleştik. Oğluma, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) veya Akdeniz Üniversitesinde ilik nakli yapılabileceği belirtildi. Bizim uzun süren bu tedavi için o şehirlere gitme, orada ev tutma imkanımız yok. Yetkililerden destek bekliyoruz."

-"Bir çocuğumu daha kaybetmek istemiyorum"

Anne Delal Yıldırak da oğlunun gözlerinin önünde her geçen gün eridiğini belirtti.

Bir oğlunu kaybetmenin acısı dinmeden ikinci oğlunun da aynı hastalıkla mücadele ettiğini söyleyen Yıldırak, "Oğlum ilaçlarla ayakta durabiliyor. Bir kardeşinin kanı uyuyor ancak maddi nedenlerle ilik naklini gerçekleştiremiyoruz. Bir çocuğumu daha bu hastalıktan kaybetmek istemiyorum" dedi.

Yıldırak, tek arzularının oğlunun tedavi edilerek sağlığına kavuşması olduğunu aktardı.