Bölüm birincisi de KPSS mağduru oldu

Bölüm birincisi de KPSS mağduru oldu
Bölüm birincisi de KPSS mağduru oldu
- Dicle Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü'nü birincilikle bitiren ve 2010 yılındaki KPSS'de 77 puan alan ancak atanamayan Abdulaziz Çoban, geçimini dershanede çalışarak sağlıyor - Sınava yeniden hazırlanan Çoban: - "Umarım, bundan sonra mağduriyetimiz giderilir, biz de hak ettiğimiz yere geliriz" - KPSS'de 70 puan alan ancak atanamayan ve marangoz çırağı olarak çalışan Recep Tan da KPSS'deki usulsüzlük soruşturması kapsamında müdahillik dilekçesi verdi

SİİRT (AA) - ZEKERİYA GÜNEŞ - RECEP ÇELİK - Dicle Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü'nü birincilikle bitiren ve 2010 yılındaki Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) 77 puan alan ancak atanamayan Abdulaziz Çoban, dershanede çalışarak geçimini sağlamaya çalışıyor.

Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölümü birincilikle bitirdiği halde 2010 KPSS'deki usulsüzlük nedeniyle atanamadığını belirtti.

O dönemki KPSS'de 77 puan aldığını ifade eden Çoban, "Usulsüzlüğe karışarak milletin hakkını yiyenlerden Allah hakkımızı alsın. Sınavda şaibe olduğunu öğrendikten sonra KPSS'ye girmeme kararı almıştım ancak bu yıl yapılacak KPSS'de şaibe olmayacağı için gireceğim. Umarım bundan sonra mağduriyetimiz giderilir, biz de hak ettiğimiz yere geliriz" diye konuştu.

Çoban, 2010 yılındaki sınavda usulsüzlük yapanların cezalandırılmasını istedi.

- Marangoz çırağı, müdahillik başvurusu yaptı

KPSS mağduru Recep Tan da 2010 yılında ortaöğretim alanında girdiği sınavda 70 puan aldığını ancak usulsüzlükler nedeniyle atanamadığını söyledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan davaya müdahil olmak üzere Siirt Cumhuriyet Başsavcılığına müdahillik dilekçesi verdiğini dile getiren Tan, "Paralel Yapı'nın kendi adamlarına kopya vermesi yüzünden binlerce insan işe giremedi. Bu nedenle marangoz çırağı olarak asgari ücretle geçimimi sağlamaya çalışıyorum" dedi.

Tan, 2010 yılı KPSS'de mağdur olanlardan büyük kısmının seyyar satıcı, çaycı, çırak ve hamal olarak yaşamak zorunda bırakıldığını belirterek, "Sebep olanların cezalandırılmasını, firari durumda olanların da yakalanıp bu olayın tüm yönleriyle aydınlatılmasını istiyoruz çünkü onlar sefasını sürüyor, cefasını biz çekiyoruz. Sadece emeğimizle ve hakkımızla bir yerlere gelmeye çalıştık ama yerleşemedik" şeklinde konuştu.