"Çatışmada oğlum ve kardeşimle karşı karşıya gelir miyim?"

"Çatışmada oğlum ve kardeşimle karşı karşıya gelir miyim?"
"Çatışmada oğlum ve kardeşimle karşı karşıya gelir miyim?"
- Siirt'te 23 yıldır koruculuk yapan, bir oğlu terör kurşunuyla felç olan, bir oğlu ve kardeşi ise terör örgütü PKK mensuplarınca kaçırılan Mehmet Aydın'ın en büyük korkusu, herhangi bir çatışmada oğlu ve kardeşiyle karşı karşıya gelmek - Aydın: - "Ben korucuyum, yarın sabah göreve gittiğimde kardeşimle ne zaman karşılaşacağımı bilemiyorum" - "Tek suçumuz köy korucusu olmak. Başka bir suçumuz yok. Onların eylem ve etkinliklerine katılmadığımız için bizi hedef aldılar"

SİİRT (AA) - ZEKERİYA GÜNEŞ - MEHMET ALİ OLGAÇ - Siirt'te 23 yıldır koruculuk yapan, bir oğlu terör kurşunuyla felç olan, bir oğlu ve kardeşi ise terör örgütü PKK mensuplarınca kaçırılan Mehmet Aydın, herhangi bir çatışmada oğlu ve kardeşiyle karşı karşıya gelmekten korkuyor.

Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eruh ilçesine bağlı Okçular köyünde yaşarken yaklaşık 15 yıl önce terör örgütünce köylerine açılan taciz ateşi sırasında oğlu Mehmet Sait Aydın'ın yaralandığını söyledi.

Oğlunun felç olduğunu ifade eden Aydın, bugüne kadar geçirdiği 8 ameliyata rağmen çocuğunun sağlık durumunda herhangi bir gelişme olmadığını belirtti.

- "Tek suçumuz köy korucusu olmak" 

Aydın, oğlunun tedavisinin uzun sürmesi nedeniyle 6 yıl önce yaşadıkları köyden ayrılarak Siirt'e yerleştiklerini dile getirerek, bu nedenle görevini kent merkezinde sürdürdüğünü kaydetti.

"Silah bırakmadığımız için oğlumun tekerlekli sandalyesini evimizin önünde yaktılar. Evimiz defalarca molotofkokteyli ile saldırıya uğradı" diyen Aydın, şunları söyledi:

"Siirt'te 6 yıldır görev yapıyorum. Terör örgütü tarafından sürekli silahlarımızı bırakıp HDP'ye katılmamız yönünde tehdit edildik. Geçen yıl DAEŞ bahanesiyle 6-7 Ekim'de gerçekleştirilen olaylardan bir hafta sonra 14 yaşındaki oğlum Serkan, 4 ay önce de kardeşim Mahfuz terör örgütü mensuplarınca kaçırıldı. Tek suçumuz köy korucusu olmak. Başka bir suçumuz yok. Onların eylem ve etkinliklerine katılmadığımız için bizi hedef aldılar."

Aydın, bu göreve başlarken ailelerinin başına gelebilecekleri düşünmediklerini, terörle mücadelede Mehmetçik'e destek vermek için görevlerini sürdürdüklerini belirterek, bu süreçte sürekli terör örgütünün tehditleriyle karşılaştıklarını söyledi.

- "Korucu olduğumuz için..."

"Korucu olduğumuz için bize yaşam hakkı vermiyorlar" ifadesini kullanan Aydın, şunları kaydetti:

"Kaçırılan oğlunun hayatından endişe ediyorum. PKK'ya sesleniyorum; eğer oğlumu şehit ettiyseniz veya yaşıyorsa bana bir haber versinler. 9 aydır ailece perişan durumdayız. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Okuldan kaçırılabileceğini düşündüğümden kızımın okula devam etmesini istemiyorum. Bu yaşadıklarımızın devamının gelmesinden endişe ettiğimiz için buradan taşınmak istiyoruz. Devletimizden bu konuda destek bekliyorum."

Bir oğlunun şu anda vatani görevini yaptığını belirten Aydın, diğer oğlunun ise terör örgütünün elinde olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Aydın, askerdeki oğlunun da yaşadıkları bu olaylar karşısında psikolojisinin bozulduğunu anlattı.

- "Barış istiyoruz"

Çözüm Süreci'ni desteklediklerini ifade eden Aydın, "Artık analar ağlamasın, barış istiyoruz" dedi.

Aydın, hep endişeyle yaşadığını ifade ederek, "Bir oğlum da şu anda askerde. Ben korucuyum, yarın sabah göreve gittiğimde kardeşimle veya oğlumla ne zaman  karşılaşacağımı bilemiyorum. (Çatışmada oğlum ve kardeşimle karşı karşıya gelir miyim?) diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Hiç kimseden korkmadıklarını belirten Aydın, ölümden öte bir şey olmadığını, bu yaşadıkları acılara rağmen barıştan yana olduklarını söyledi.

- "Tehditler nedeniyle hayatım karardı"

Aydın'ın eşi Ayver Aydın da yaşadıkları acı olaylara artık yüreğinin dayanmadığını söyledi.

Mehmet Aydın'ın kızı Derya Aydın ise bu yıl 8. sınıftan mezun olduğunu ancak ailesine yönelik tehditler nedeniyle eğitimini sürdüremeyecek olmanın üzüntüsünü yaşadığını dile getirdi.

Yaşadıkları olayların hayatlarını etkilediğini belirten Aydın, "Tehditler nedeniyle hayatım karardı" dedi.

Terör kurşunuyla felç olan Mehmet Sait Aydın da terör örgütü tarafından kaçırılan kardeşinin bırakılmasını istediklerini belirtti.

Aydın, tek isteklerinin barışın sağlanması olduğunu sözlerine ekledi.