CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu:
"Hendek kazanlara da sesleniyorum; hendekle, şiddetle Türkiye Kürt meselesini çözemez"

SİİRT (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Hendek kazanlara sesleniyorum; hendekle, şiddetle Türkiye Kürt meselesini çözemez" dedi.

Tanrıkulu, İl Kültür Merkezinde düzenlenen CHP İl Kongresinde yaptığı konuşmada, geçen hafta Diyarbakır'ın Silvan ilçesine gittiğini, 3 mahallede 12 gün sokağa çıkma yasağının olduğunu anlatarak, 10 bine yakın insanın farklı yerlere göç etmek zorunda kaldığını belirtti.

Son 3 ayda Silvan'da göç edenlerin sayısının 25 bin civarında olduğunu belirten Tanrıkulu, öyle bir kitlesel göçün 1980 ve 1990'lı yıllarda bile yaşanmadığını kaydetti.

"Evet oldu, ne zaman oldu. Şemdinli ve Beytüşşebap civarında oldu. Kısa sürdü, 10 bine yakın yurttaşımız göç etti. Aynı zihniyet devam ediyor. Şimdi Nusaybin'de 9 gündür sokağa çıkma yasağı var. Hendek kazanlara da sesleniyorum; hendekle, şiddetle Türkiye Kürt meselesini çözemez. Demokratik siyaset alanına izin vereceksin, alan açacaksın, saygı duyacaksın. Kendi seçtiğiniz vekile saygı duyacaksınız. Kendi seçtiğiniz partiye saygı duyacaksın" diye konuştu.

CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar da orta sınıfın tamamen ortadan kalktığını, fakirlerin orta sınıf, fakirlerin de daha da fakirleştiğini kaydederek, bunun dünya üzerindeki gelir dağılımındaki adaletsizlikten kaynaklandığını söyledi.

Dünyada var olan dalganın Türkiye'yi de vurduğunu ifade eden Baydar, "Yani zenginler daha da zengin, fakirler de daha fakir olmuş. AKP 2002'de iktidara geldiğinde dolar milyarderleri sayısı 10 civarındaydı, bugün 45'leri buldu" dedi.

Daha sonra tek liste halinde gidilen kongrede, geçerli oyların tamamını alan Nevaf Bilek yeniden CHP il başkanlığına seçildi.