Çobanlardan silah bırakma çağrısına destek

Çobanlardan silah bırakma çağrısına destek
Çobanlardan silah bırakma çağrısına destek
- Diyarbakır'daki nevruz kutlamasında okunan, İmralı'da ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'ın mesajı, çobanlar tarafından olumlu karşılandı - Nurettin Özevin : "Silahlar bırakılsın ve barış olsun. Barış olduğu zaman biz güzelce dağlara çıkıp koyunlarımızı otlatacağız"

SİİRT (AA) - Diyarbakır 'da yapılan nevruz kutlamasına, İmralı'da ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'ın gönderdiği mesaj, dağlarda koyunlarını otlatan çobanlarca olumlu karşılandı.

Botan Dağları'nda koyunlarını otlatan Nurettin Özevin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır'daki nevruz kutlamalarında okunan Öcalan'ın mesajını olumlu karşıladıklarını belirterek,  PKK 'ya  silah bırakma çağrısını istediklerini söyledi.

Yıllarca cenazelerin geldiğini ve annelerin ağladığını anlatan Özevin, "Bunları gördüğüm  zaman bizim de içimiz yanıyor. Bunları artık görmek istemiyoruz, hiç kimse de görmek istemiyor" dedi.

"Silah bırakılmasına biz de seviniriz, herkes de sevinir. Silahlar bırakılsın ve barış olsun. Barış olduğu zaman biz güzelce dağlara çıkıp koyunlarımızı otlatacağız" diyen Özevin, barışın gelmesini istediklerini ve barışın gelmesiyle herkesin huzura kavuşacağını ifade etti.

- "Biz huzur istiyoruz"

 

Çobanlardan Temer Kaçar ise Kürtçe yaptığı açıklamada, çağrıyı desteklediklerini dile getirerek, "Biz huzur istiyoruz, barış, eşitlik ve halkların kardeşliğini istiyoruz. Orta Doğu'da biz güzellik istiyoruz. Ne asker cenazesi ne gerilla cenazesi gelsin. Asker de gerilla da bu halkın çocuğudur. Bunlar başka yerlerden gelmemiş, bu toprakların ve bu halkın çocuğudur" ifadelerini kullandı.

Çok acılar çektiklerini ve artık barışın hakim olmasını istediklerini belirten Kaçar, "Genel bir af gelsin ve hep beraber yan yana oturup kardeşçe yaşayalım. Dünyadaki diğer insanlar gibi yaşayalım. Artık yaylalara, dağlara serbest gidip gelelim istiyoruz" şeklinde konuştu.

Eruh ilçesine bağlı Cintepe köyünde koyunlarını otlatan Emin Taş da barışın hakim olduğu bir zamanda koyunlarını daha rahat bir şekilde dağlarda otlatma imkanı elde edeceklerini dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz de barışın gelmesini ve ülkemizin huzur içerisinde yaşamasını çok istiyoruz. Koyunlarımızı çok daha rahat bir şekilde otlatmak için dağlara çıkmak istiyoruz. Artık kan dökülmesin ve buna kalıcı bir çözüm getirilsin. Artık silahların konuşmasını istemiyoruz. Çözüm sürecini destekliyoruz. Çünkü bu çözüm süreci sadece bizim için değil herkes için iyidir."