Çocuklara "Teravih Limonatası" ikramı

Çocuklara "Teravih Limonatası" ikramı
Çocuklara "Teravih Limonatası" ikramı
- Siirt'teki Darusselam Camisi'nde çocukların camiye olan ilgisini arttırmak amacıyla teravih namazı sonrasında "Teravih Limonatası" dağıtılıyor

SİİRT (AA) - Siirt'teki Darusselam Camisi'nde çocukların camiye olan ilgisini arttırmak amacıyla teravih namazı sonrasında "Teravih Limonatası" dağıtılıyor

Darusselam Camisi İmam Hatibi Musa Doğrusever, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların camiye olan ilgisini arttırmak amacıyla her yıl Ramazan ayında teravih namazı sonrasında "Teravih Limonatası" dağıttıklarını söyledi.

Uygulamanın çocukların camiye olan ilgisinin arttığını ifade eden Doğrusever, "Bizler din görevlileri olarak, çocuklarımıza din sevgisini aşılamak ve onların camilere yabancı kalmaması amacıyla 10 yıl önce her yılın Ramazan ayında teravih sonrasında limonata dağıtımı yapmaya başladık. Bu uygulama ile çocuklarımızın camiye olan ilgisinin daha da arttığını gördük. Camiye ilgi gösteren çocuklarımız, büyüklerini örnek alarak cemaatle namaz kılmaya ve camiyi sahiplenmeye başladığını gördük" dedi.

Çocukların camilerden uzaklaştırılmaması gerektiğini dile getiren Doğrusever, yaşının gereği olarak yaramazlık yapan çocuklara karşı da hoşgörülü davrandıklarını ve asla arka sıralara itmediklerini belirtti.

- Çocuklardan büyüklere limonata ikramı

Çocuklara camiyi sevdirmek için ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Doğrusever, 10 yıl önce başlattıkları "Teravih Limonatası" uygulaması ile camiye alışan çocukların, cami cemaatine limonata ikramında bulunduğunu ifade etti.

Doğrusever, uygulamanın devam edeceğini aktararak, şunları kaydetti:

"Maalesef çocuklara karşı kırıcı davranmak ve onları küstürmek, onların camiye ve İslam dinine karşı bir korkuya kapılmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle camiye gelen çocuklarımıza bir misafir gözüyle bakmak yerine, onlara birer ev sahibi gözüyle bakmak en doğrusudur. Bizler de 'Teravih Limonatası' uygulamasıyla bu amacımıza ulaştık. Çocuklarımız için başlattığımız uygulama ile camiye gelen ve camiyi sahiplenen çocuklarımız, son birkaç yıldır teravih namazı çıkışında büyüklerine kendi elleriyle limonata ikramında bulunuyor."

Çocuklarıyla her gün teravih namazına katılan Mehmet Faruk Gökmen adlı vatandaş da, uygulamadan memnun olduklarını bildirdi.

Çocuklarının camiye gelmek için teravih namazı saatini dört gözle beklediklerini belirten Gökmen, "Daha önce büyük oğlum benimle her teravih namazında camiye gelerek cemaatle namaz kılıyordu. Şimdi de 3 yaşındaki oğlum da ağabeyini örnek alarak camiye geliyor. Küçük oğlum, çoğu zaman teravih namazı sırasında uyumaya başlıyor. Çocukları camiye alıştırmak için hepimize büyük görevler düşüyor" diye konuştu.

Gökmen, uygulamanın diğer camilerde de başlatılması gerektiğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  İslam

  ,

  Ramazan

  ,

  Cami

  ,

  İmam

  ,

  Namaz

  ,

  zaman

  ,

  Karşı