Çözüm süreci

Çözüm süreci
Çözüm süreci
- Siirt Gazeteciler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri İzzettin İçin, "81 ilden gazeteci ve akademisyenlerin 1984'te PKK'nın ilk silahlı eylemine başladığı Siirt'e gelmesi, Çözüm sürecini rahatlatacaktır" dedi.

SİİRT (AA) - Siirt Gazeteciler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri İzzettin İçin, "81 ilden gazeteci ve akademisyenlerin 1984'te PKK 'nın ilk silahlı eylemine başladığı Siirt'e gelmesi, Çözüm sürecini rahatlatacaktır" dedi.

İçin, yaptığı açıklamada, çözüm süreciyle birlikte silahların susmasının bölgeye huzur getirdiğini, bunun devam etmesi için çeşitli çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

Çözüm sürecinin başarıyla sonuçlanması için tüm dinamiklerin harekete geçirilmesi gerektiğini belirten İçin, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetinin büyük önem verdiği Çözüm süreciyle silahların susması, bölgeye huzur getirdi. Bu sürecin başarılı olması için yereldeki aktörlerin de kendi çaplarında çeşitli etkinlikler düzenlemesi gerekiyor. Siirt'teki valilik, belediye, üniversite, STK ve iş adamlarına çağrımız,  Türkiye 'den 81 ilden 81 gazeteci ve akademisyenlerin de içinde bulunduğu grupların Siirt ziyareti gerçekleştirmesidir. 81 ilden gazeteci ve akademisyenlerin 1984'te PKK'nın ilk silahlı eylemine başladığı Siirt'e gelmesi, çözüm sürecini rahatlatacaktır. Bu ziyaret, Çözüm sürecinin yanında kentin tanıtımına da önemli bir katkı sağlayacak. Çünkü: ilimize gelecek bu gazeteci ve akademisyen heyeti, gittikleri memleketlerindeki gazete, televizyon ve internet sitelerinde, gördükleri atmosferi ve sıcak konukseverliğini yansıtacak, belki varsa kuşkular giderilmiş olacaktır."

İçin, konuyu ilerleyen günlerde kentteki yetkililerle paylaşacaklarını ve destek isteyeceklerini kaydetti.