Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Siirt ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Siirt ziyareti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Siirt ziyareti
- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Siirt'e gerçekleştirdiği ziyaret kentte sevinçle karşılandı.

SİİRT (AA) - Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan Siirt'e gerçekleştirdiği ziyaret kentte sevinçle karşılandı.

Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Siirt'i ziyaret eden ve kentte toplam yatırım bedeli 160 milyon lira olan 54 projeyi törenle hizmete açacan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 12 Aralık 1997'de Siirt'te okuduğu ve hapis cezasına neden olan şiiri aynı meydanda okuması demokratikleşme açısından önemli görülüyor.

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkan Vekili Nedim Kuzu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ziya Gökalp'e ait şiiri tekrar okuması memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretlerinin olumlu geçtiğini ifade eden Kuzu, şunları dile getirdi:

"Güzel bir karşılama yaptık. Açılışlar yapıldı. Siirt'in Cumhurbaşkanımız için ayrı bir yeri vardır. Onun da bizim yanımızda ayrı bir yeri vardır. Siirt ziyaretlerinde kendileri Cumhuriyet Meydanı'nda halka hitap ettiler. Aynı meydanda okuduğu bir şiirden dolayı mahkum edilmişti. O şiiri bir kez daha aynı meydanda okuması ve Siirt'e sahip çıkışı ve eniştemiz olması hasebiyle Siirt'in kendileri için ayrı bir yeri olduğunu söylemesi bizi memnun etti. Biz de, elimizden geldiği kadar kendisini iyi karşıladık. Her zaman için Siirt'e gelmesini bekleriz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretlerinin kenti bayram havasına çevirdiğini belirten Siirt Sanayici ve  İş  Adamları Derneği (SİSİAD) Başkanı Kemal Bilim,   Türkiye 'nin çok önemli noktalara geldiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın okuduğu şiire de değinen Bilim, "Çözüm Süreci'nin, barışın ve yeni Türkiye'nin mimarı olması ve özellikle Siirtlilerin eniştesi olması dolayısıyla bu ziyareti farklı bir boyut kazanmıştır. Kendileri de bu alanda okuduğu şiirden dolayı ceza yemişti ve aynı şiiri tekrar bu alanda okuması, tarihin tekerrürü bir noktadan Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin bir göstergesi oldu" ifadelerini kullandı.

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Siirt Şube Başkanı Murat Şeker ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Cumhuriyet Meydanı'nda dinlerken Türkiye'nin demokratikleşmede katettiği mesafelerin gözünün önünde canlandığını söyledi.

Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Özbel İşhanı'nda Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi ve Hüda-Par karşılıklı olarak ve karşılarında da HDP'li bir belediyenin bulunduğuna dikkati çeken Şeker, şöyle konuştu:

"Biz, bu demokratikleşmenin, bu Çözüm Süreci'nin gerçekten mimarının Sayın Cumhurbaşkanımızın olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Ondan evvel olmuş olsa parti kapatmalardan tutun faili meçhullere kadar Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın bu konuda olaya gerçekten damga vurduğuna şahit oluyoruz. Yeter ki bir hafızamızı yoklayıp geçmişi düşünelim, demokratikleşmenin gerçekten mimarı Cumhurbaşkanımızdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mahkumiyetine neden olan şiiri tekrar okumasının önemli olduğunu aktaran Gönül Elçileri Derneği (Gönül-Der) Başkanı Murat Coşar, şöyle dedi:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın ilimize gelip, mahkum olduğu meydanda mahkumiyetine neden gösterilen aynı şiiri tekrar okuması bizleri çok sevindirdi. Bazı şeyler ve demokrasi yerine oturdu. Eski gelenekler bozuldu. İnşallah biz yanlarında ve destekçileri olacağız. Özellikle bu kanı durdurmaları adına yaptıkları tüm girişimlere canla başla Siirt, bölge ve bütün vatandaşlar olarak destek vermemiz gerekiyor. Desteklerimizi sunmaya devam edeceğiz."