DAEŞ bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösteriler

DAEŞ bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösteriler
DAEŞ bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösteriler
- Siirt'te 6-7 Ekim'de düzenlenen gösterilerde tahrip edilen sağlık ocakları, okullar, İl Halk Kütüphanesi ve Halk Eğitim Merkezi binası yıkıldı - İl Milli Eğitim Müdürü Suay: "İlimizde yaşatılan karanlık günlerden geriye kalan enkazı temizledik"

SİİRT (AA) - Siirt'te, DAEŞ bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde kullanılamaz hale getirilen sağlık ocakları, okullar, İl Halk Kütüphanesi ve Halk Eğitim Merkezinin binası yıkıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce ilde tahrip edilen binalarla ilgili hazırlanan rapor, ilgili bakanlıklara sunuldu. Bu kapsamda verilen onay doğrultusunda onarımı mümkün olmayan binaların yıkımı gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay, AA muhabirine, kentte 6-7 Ekim'de 6 kişinin hayatını kaybettiği olaylarda göstericiler tarafından yağmalanan, ve yakılan  Hürriyet Ortaokulu, Macide Kuzu Anaokulu, Hak Eğitim Merkezi, İl Halk Kütüphanesi ile bazı sağlık ocaklarının enkaz haline geldiğini söyledi.

Görüntü kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle bu binaların yıkımı yönünde karar alındığını ifade eden Suay, "İlimizde yaşatılan karanlık günlerden geriye kalan enkazları temizledik" dedi.

Suay, gösterilerde yakılan Hürriyet Ortaokulunun yerine daha modern bir okul yapılacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Yakılan Halk Eğitim Merkezinin de yeniden kurulması için tespit edilen bir yerde en kısa sürede çalışmalara başlanacak. Macide Kuzu Anaokulunun yeniden yapılması da bu yılın yatırım planına alındı. Bir an önce bu kurumlarımızın daha modern binalarda hizmet vermesi için çalışıyoruz. Devletimiz büyüktür. Hiçbir öğrencimizi mağdur etmeden eğitimimizi sürdürüyoruz."

Vatandaşlar da tahrip edilen binaları gördüklerinde 6-7 Ekim'de yaşanan olayları hatırladıklarını, bu nedenle yıkım kararını olumlu değerlendirdiklerini belirttiler.