Dicle Kalkınma Ajansı bilgilendirme toplantısı

Dicle Kalkınma Ajansı bilgilendirme toplantısı
Dicle Kalkınma Ajansı bilgilendirme toplantısı
SİİRT (AA) - Siirt'te, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Kentsel ve Çevresel Altyapının İyileştirilmesi Mali Destek Programı bilgilendirme toplantısı...

SİİRT (AA) - Siirt'te, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Kentsel ve Çevresel Altyapının İyileştirilmesi Mali Destek Programı bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, DİKA'nın çalışmalarına değinerek, kaynakların artırılması gerektiğini söyledi.

Tutulmaz, mevcut kaynaktan Siirt'e daha fazla pay alma gayretiyle proje hazırlanmasını isteyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çünkü biz ilk önce kendi beldemizden ve bölgemizden sorumluyuz. Kendi bölgemizi daha iyi yaşanabilir hale getirmek için çaba sarf etmeliyiz. Yerel yönetimleri ve idarelerin harcamaları bütçe üzerinde olmakta ancak bu bütçelerinde kalkınma ajansında olduğu gibi kaynaklar maalesef sınırlıdır. İşin tabiatında da bu var, ihtiyaçlar sınırsız kaynaklar kıt. Biz yöneticilere düşen bu sınırsız ihtiyaçları kıt kaynaklarımızla nasıl giderebiliriz. Nasıl bunları verimli bir şekilde kullanabiliriz, bunlara çaba sarf etmemiz lazım."

 

Kamu alanında iyi projeler ürettiklerini anlatan Tutulmaz, DİKA'dan bölge ileri içerisinde kamu alanında en fazla kaynağın Siirt'e aktarıldığını kaydetti.

Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan da belediyelerin ve diğer kurum ve kuruluşların daha fazla projesinin kabul edilmesini istedi.

Dünya kadar problemin olduğu bir kentte yaşadıklarını savunan Bakırhan, "Gönül isterdi ki kentlerin altyapısı ve çevresiyle her şeyiyle kalkınmış yaşanabilir sorunların en asgariye indiği kentler olabilseydi. Ama maalesef bu konuda da çok sınırlı bir pasta için ciddi bir rekabet var. Bu kadar nitelikli elemanların olduğu ve proje ofislerin olduğu kalkınma ajanslarına ayrılan bütçe yetersiz olduğunu belirtmek istiyorum" dedi.

DİKA Genel Sekreteri Dr. Tabip Gülbay ise açıklanan hibe programı ile kentsel yaşam kalitesinin artırılması ve çevresel sorunların sürdürülebilir bir yaklaşımla çözülmesi yoluyla bölgenin yaşanabilirlik düzeyinin artırılmasının amaçlandığını söyledi.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Kamu

  ,

  Belediye

  ,

  Yaşam

  ,

  Proje

  ,

  kurum

  ,

  bütçe