Diva-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Şube Başkanı Özay:

Diva-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Şube Başkanı Özay:
Diva-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Şube Başkanı Özay:
- Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (Diva-Sen) Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Şube Başkanı Mehmet Naci Özay, "Ne yazık ki, dünyevi çıkarlar uğruna yapılan eylem ve seçim meydanlarında din ve diyanetle ilgili telaffuz edilen sözler, ortak değerlerimizi hançerlemektedir" dedi.

SİİRT (AA) - Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (Diva-Sen) Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Şube Başkanı Mehmet Naci Özay, "Ne yazık ki, dünyevi çıkarlar uğruna yapılan eylem ve seçim meydanlarında din ve diyanetle ilgili telaffuz edilen sözler, ortak değerlerimizi hançerlemektedir" dedi.

Özay, yaptığı açıklamada, seçim meydanlarında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başkan Prof. Dr. Mehmet Görmez'in polemik malzemesi yapılmak istenmesinin talihsizlik olduğunu söyledi.

Müslümanlar'ın dili, ırkı, mezhebi ve siyasi görüşü farklı olsa da, bir arada yaşama kültüründen asla vazgeçmediğini vurgulayan Özay, "Bundan sonra da aynı hassasiyet devam edecektir inşallah. Ne yazık ki, dünyevi çıkarlar uğruna yapılan eylem ve seçim meydanlarında din ve diyanetle ilgili telaffuz edilen sözler, ortak değerlerimizi hançerlemektedir. Ortak değerlerimizden olan din ve diyanet, ciddi manada bu milletin birlik ve beraberliğinin çimentosu olduğu kabul edilmesi gerekirken, söz konusu değerler üzerinden basit çıkarları için yapılan söylemler kurumumuzu, çalışanlarını ve aziz milletimizi fevkalade üzmektedir" dedi.

Din ve diyanet üzerinden siyaset yapılmasının doğru olmadığını ifade eden Özay, bu durumun Allah'ın kelamını ulaşabildiği tüm kişilere ulaştırmakla görevli alim ve medreselere gereken değerin verildiği bir dönemde bu durumun ortaya çıkmasının büyük bir ayıp olduğunu kaydetti.

Herkesin hassas davranması gerektiğini dile getiren Özay, şunları söyledi:

" İslam dininin temel inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek gibi görevleri uhdesine verilen  ve yüz binlerce  mensubu olan bir kurumun siyasi emeller uğruna birileri tarafından niteliğinin ve işlevselliğinin tartışılması abesle iştigaldir. Bilindiği üzere din ve diyanet bu milletin ortak değeridir. Bu ortak değerler üzerinde, bütün siyasi görüş ve düşüncelerin dışında kalarak milletçe dayanışmayı ve bütünleşmeyi amaç edinen güzide kurumun yıpratılmasına ve Sayın Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Görmez'in de şahsının rencide edilmesine kesinlikle müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz."