Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüşaviri Doç. Dr. Sarıbıyık:

Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüşaviri Doç. Dr. Sarıbıyık:
Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüşaviri Doç. Dr. Sarıbıyık:
- "Sadece açılan çukurları değil insanlarımızın kalbinde açılan manevi hendekleri de kapatma ve gönül birlikteliğimizi yeniden sağlama noktasında büyük çaba içerisindeyiz"

SİİRT (AA) - Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüşaviri Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık, "Sadece açılan çukurları değil insanlarımızın kalbinde açılan manevi hendekleri de kapatma ve gönül birlikteliğimizi yeniden sağlama noktasında büyük çaba içerisindeyiz." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen "Kardeşten Kardeşe Selam" ve "Şimdi Yaraları Sarma Zamanı" kampanyaları kapsamında kente gelen Sarıbıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede yaşanan terör olayları dolayısıyla olumsuz etkilenen vatandaşlara yönelik programlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Terör örgütün açtığı tahribatın sadece yapılarda değil aynı zamanda gönüllerde de açıldığını dile getiren Sarıbıyık, "Siirt halkımıza selam vermek, selam almak maksadıyla bu şehrimize geldik. Burada müftülüğümüz olmak üzere, Kuran kurslarımızı, yurtlarımızdaki öğrencilerimizi, medreselerimizi ve üniversitemizi ziyaret ettik. Halkımızla ve esnafımızla buluştuk hasbihal ettik, selam verdik ve selam aldık. Burada gerçekten güzel şeylerin yapıldığını müşahade ettik. Buradan çok mutlu olarak ayrılıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sarıbıyık, terörden zarar gören bölgelerde yaşayan ve yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara tırlarla yardım gönderildiğini anımsatarak, hem bölgede hem de Türkiye'nin her karış toprağında insanların manevi ihtiyaçlarını gidermek ve onlarla sürekli selamlaşmak, tebessümü, sevgiyi ve barışı hayata hakim kılma noktasındaki çabalarının süreceğini bildirdi.

Teröristler tarafından zarar verilmiş cami, Kuran kursu ve lojmanlarda hasar tespit çalışması yaptıklarını aktaran Sarıbıyık, şunları kaydetti:

"Bölgedeki insanlarımıza yönelik olarak başta Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Görmez hocamızla birlikte Silopi'de, Cizre'de, Silvan'da, Mardin'de hutbe icra etmek suretiyle cumaları orada halklarımızla birlikte olmak suretiyle sadece açılan çukurları değil insanlarımızın kalbinde açılan manevi hendekleri de kapatma ve gönül birlikteliğimizi yeniden sağlamak noktasında büyük çaba içerisindeyiz. Bunlar istemediğimiz hadiselerdir, yeryüzündeki kötülüğü biz ancak ve ancak iyilikle yok etmek çabası içerisindeyiz."