Diyarbakır'da asılan afişe tepki

Diyarbakır'da asılan afişe tepki
Diyarbakır'da asılan afişe tepki
- AK Parti Siirt Milletvekili Prof. Dr. Aktay: - "Diyarbakır'da asılmış olan afiş öyle tesadüfen yapılabilecek bir afiş değil, çok derinlere işlenmiş bir afiş. Çok yaygın olan ve her gün yüzlerce örneğine rastladığımız bir zihniyetin tezahürüdür"

SİİRT (AA) -  AK Parti Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay, Diyarbakır'ın Yenişehir Belediyesi tarafından,  "Çocuk gelinlere dikkati çekmek için Danimarkalı karikatüristin Hazreti Muhammed'e hakaret içeren" çiziminin billboardlara asılmasına tepki gösterdi.

AK Parti Siirt Milletvekili Adayı Lokman Özcan ile seçim çalışmaları kapsamında Şirvan ilçesine bağlı Taşbalta köyünü ziyaret eden Aktay, burada yaptığı açıklamada, çocuk gelinleri gündeme getirenlerin kız çocuklarını dağa çıkararak, militanlaştırdığını belirtti.

Yasin Aktay, yapılanın asla kabul edilebilir bir şey olmadığını vurgulayarak, "Diyarbakır'da asılmış olan afiş öyle tesadüfen yapılabilecek bir afiş değil, çok derinlere işlenmiş bir afiş. Çok yaygın olan ve her gün yüzlerce örneğine rastladığımız bir zihniyetin tezahürüdür. Bu bölge halkını sekülerleştirmeye, laikleştirmeye, dinden uzaklaştırmaya dönük çok kapsamlı ve çok ısrarlı bir çabanın basit bir örneğidir" dedi.

Afişi asanların aslında ne yaptıklarını bilmediklerini savunan Aktay, Peygamber Efendimizin sevgisini insanların gönlünden yıkmaya, karikatürler yoluyla ironileştirmeye ve bir mizah konusu yaparak sulandırmaya çalıştıklarını kaydetti.

Aktay, "İnsanlar burada genellikle kendilerine küfür etseniz çok fazla ses çıkarmazlar, yakınlarına küfür etseniz çok fazla tepki göstermezler ama peygamberimize karşı yapılan hakareti insanlar asla kabul etmez. O yüzden bölge halkı bu tür karikatürlere ve çabalara karşı hem tepkisini göstermektedir hem de bu silahlı örgütün siyasi uzantısı veya siyasi örgütün silahlı uzantısı olan ve hep birlikte bir iş birliği bölümü anlayışı içerisinde hareket eden bu yapının ne yaptıklarını biraz daha iyi anlamış durumdalar" diye konuştu.

- "Belgesellerde dağdaki çocukları özellikle kız çocuklarını görüyoruz"

Yasin Aktay, İslam dininin sanki kız çocuklarını küçük yaşlarda evlendirmeye özendiriyor gibi gösterilmeye çalışıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Peki bunu düşünüyorsunuz da şu soruyu çok net bir biçimde sormak gerekiyor. Militanlaştırılmak üzere dağa kaçırılan yüzlerce kız çocukları var ve kaçırılmak üzere hazır bekleyen, özendirilmeye çalışılan nice kız çocukları var. Kız veya erkek çocukları aslında o yaşlarda çok da fark etmiyor. Yani bu kadar duyarlı iseler kız çocukların kaderlerine, onların bir takım insanların, erkeklerin veyahut yetişkinlerin kirli amaçları doğrultusunda kullanılmasına karşı bu kadar duyarlıysanız bu yaptığınız nedir? Bunun hesabını bir verin bakayım."

Batı medyası tarafından hazırlanan ve terör örgütü PKK 'yı anlatan belgesellerde kız çocuklarının görüldüğüne dikkat çeken Aktay, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yani şu ana kadar BBC ve Newyork Times'ın PKK örgütü üzerine yaptığı belgesellerde dağdaki çocukları, yani özellikle kız çocuklarını görüyoruz. Oradaki kız çocuklarının nasıl bir hayat içerisinde yaşıyor olduklarını, öyle kendi istekleriyle mi gidiyor olduklarını, insanlar bir sorsun bakayım? Eğer kendi istekleriyle gidiyor olduklarını insanlar soruyorsa o zaman 13 yaşındaki kızın da kendi isteğiyle evleniyor olabileceğini de kabul etmek gerekiyor ki, kabul etmiyoruz. Biz 13 yaşındaki kız çocuğunun kendi kaderi, geleceği hakkında sağlıklı bir karar veremeyeceği noktasında hareket ederek evlenmesine bile karşı çıkarken, örgütün bu kız çocuklarının dağa kaçırılmasını adeta bir özgürlük mücadelesine katılım gibi sunup güzellemeye çalışıyor ve ne yazık ki ikiyüzlü dünya medyası ve bazı Türkiye medyası da bunu görmezden geliyor."