Diyarbakır'da asılan afişe tepki

Diyarbakır'da asılan afişe tepki
Diyarbakır'da asılan afişe tepki
- Gönül Elçileri Derneği Başkanı Coşar: - "Diyarbakır'ın en işlek caddelerindeki billboardlara Peygamber Efendimize hakaret içeren çizimin yer aldığı karikatürün asılmasını şiddetle kınıyoruz" - Cihannüma Derneği Siirt Temsilcisi Batur: - "Hayatı tüm insanlığa örnek olmuş bir resulün, kadına yönelik şiddetle mücadelede olumsuz anılması, bizi ziyadesiyle rahatsız etmiştir"

SİİRT (AA) - Siirt'te bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, DBP'li Yenişehir Belediyesinin "çocuk gelinlere dikkati çekmek" için billboardlara astığı ve Hazreti Muhammed'e hakaret içeren çizimin yer aldığı afişe tepki gösterdi.

Gönül Elçileri Derneği Başkanı Murat Coşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DBP'li Yenişehir Belediyesince asılan afişi, uluslararası düzeyde kutsallara hakaretin Türkiye'deki versiyonu gördüklerini söyledi.

Birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyaç duyulan zamanda afiş asılmasının, Müslümanların değerlerine kasıtlı saldırı olduğunu savunan Coşar, "Diyarbakır'ın en işlek caddelerindeki billboardlara Peygamber Efendimize hakaret içeren çizimin yer aldığı karikatürün asılmasını şiddetle kınıyoruz" dedi.

Billbordlara asılan afişi kardeşliğe ve kardeşliğin dinamikliğine yapılmış saldırı, provoke hareket gördüğünü belirten Coşar, şöyle devam etti:

"Bu olayı, Charlie Hebdo olayı ve Danimarkalı karikatüristin kutsal değerlerimize yaptığı saldırganlığın ve provokatörlüğün uzantısı görüyoruz. Kınıyoruz, bir daha yapılmamasını istiyoruz. Siirt'teki STK'lar olarak bölgede, Türkiye'de kardeşliğimizi pekiştirmek için yapılması gereken adımları atmak için canla başla çalışıyoruz ama birtakım ellerin bunun tersine hareket etmesi, kabul edilebilir bir şey değil. Bunu yapanları kınıyoruz, lanetliyoruz. Müslüman olmayan insanlar bile Peygamber Efendimizi överken, hayatını okuyup gözyaşı dökerken, etrafımızda bulunan insanların bunu yapması çok dehşet verici bir şey."

Cihannüma Derneği Siirt Temsilcisi Zekeriya Batur da Diyarbakır'da billboardlara asılan afişle kutsallara yapılan hakaretin sıradanlaştırılmaya çalışıldığını savundu.

Batur, şunları söyledi:

"Kadim coğrafyamızın, kadim medeniyetinde vuku bulan, adını 22 Kürt tüccardan biri olan Bekir'den alan sahabeler diyarı Diyarbakır'dan kadına yönelik şiddeti görünür kılmak amacıyla Peygamberimize uzanan dilleri ve kirli elleri Cinannüma ve Medeniyet Gençliği olarak şiddetle kınıyoruz. Hayatı tüm insanlığa örnek olmuş bir resulün, kadına yönelik şiddetle mücadelede olumsuz anılması, bizi ziyadesiyle müteessir etmiştir. Konuşurken bile emir kipi kullanmayan, 'Soğuk oldu, acaba hırkamı giysem mi ya Aişe' diye kazağının getirilmesini isteyen merhamet Peygamberi, kadına yönelik şiddet mücadelesinde nasıl olumsuz kullanılır? 

Bu afiş için nasıl olur da Danimarkalı bir karikatüristin karikatürü seçilir? Hiç vicdan, izan yok mudur? Son nefesine kadar 'ümmetim, ümmetim' diyen bir Peygambere yapılan bu hakareti esefle kınıyoruz."

- "Toplumda kin ve nefret körüklenmeye çalışılıyor"

Siirt İçin Mücadele Derneği Başkanı Eyüp Güzel de asılan afişle toplumda kin ve nefretin körüklenmeye çalışıldığını dile getirdi.

Diyarbakır'ın maneviyat yüklü sahabe şehri, tarihi ve kültürel derinliği yüksek bir kent olduğunu aktaran Güzel, Kürt halkının inanç hassasiyetlerinin, bu tür eylemlerle sabote edildiğini öne sürdü.

Güzel, Kürt halkının kimliği ve tarihi değerleriyle oynanmak istendiğini belirterek, "Yenişehir Belediyesi, çocuk gelinlere dikkati çekmek için afiş asıyor. Aslında konu güzel ama afişte Peygamberimize hakaret içeren çizimin kullanılması, farklı niyetlerin olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

Bu konuya sessiz kalanların, yapanlar kadar suçlu olduğunu vurgulayan Güzel, "Eğer çocuk istismarına dikkat çekilmek isteniyorsa, son günlerde sosyal paylaşım sitelerinde Duran Kalkan'ın etrafında 15-16 yaşlarında kız çocuklarının ellerini tutarak göstermiş olduğu görüntüler var. Bu fotoğraf kullanılabilirdi" diye konuştu.