Dr Ersin Arslan, Siirt'te anıldı

Dr Ersin Arslan, Siirt'te anıldı
Dr Ersin Arslan, Siirt'te anıldı
SİİRT (AA) - Siirt'te, 3 yıl önce Gaziantep'te görevi başındayken bıçaklanarak öldürülen Doktor Ersin Arslan, sağlık çalışanları tarafından...

SİİRT (AA) - Siirt'te, 3 yıl önce Gaziantep'te görevi başındayken bıçaklanarak öldürülen Doktor Ersin Arslan, sağlık çalışanları tarafından anıldı.

Siirt Devlet Hastanesi'nde aralarında Türk Tabipleri Birliği, Türk Dişhekimleri Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyelerinin de bulunduğu bir grup sağlık çalışanı Arslan'ı anmak için toplandı.

Burada grup adına açıklama yapan SES Siirt Şube Sekreteri Mehmet Emin Güneş, gelecek hayalleri olan bir hekim olan Arslan'ın bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürüldüğünü hatırlatarak, Arslan'ı unutmadıklarını söyledi.

Güneş, Sağlık Bakanlığının "113 Beyaz Kod" kayıtlarına göre, 14 Mayıs 2012'den 2015 Mart ayına kadar 31 bin 767 sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

"Bunların, 18 bini hekim, 13 bini ise diğer sağlık çalışanlarıdır. Saldırıların üçte biri fiziki saldırıdır. Yani Bakanlığa her ay bine yakın her gün ise 30'dan fazla sağlık şiddet durumu bildirilmiştir. Bizler bugün Türkiye 'nin her yerinde, tüm hastanelerde, sağlık alanında yaşadığımız şiddeti, bu şiddetin nedenlerini, çözüm önerilerini tartışacağız."