Dünya Akciğer Kanseri Günü

Dünya Akciğer Kanseri Günü
Dünya Akciğer Kanseri Günü
- Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Aslan, akciğer kanserinin dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne neden olduğunu bildirdi.

SİİRT (AA) - Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Aslan, akciğer kanserinin dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne neden olduğunu bildirdi.

Aslan, Dünya Akciğer Kanseri Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, akciğer kanserinin akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalık olduğunu söyledi.

Akciğer kanserinin önlenebilir bir hastalık olduğunu belirten Aslan, şunları kaydetti:

"Tüm dünyada kanser olgularının yüzde 12,8'inden ve kanser ölümlerinin yüzde 17,8'inden akciğer kanseri sorumludur. Kansere bağlı ölümlerde ise her iki cinste de birinci sıradadır. Akciğer kanserine neden olan akciğer hücrelerinin kontrolsüz çoğalmasının nedeni kötü prognozu ve tedavilere rağmen yaşam süresinde beklenen uzamanın elde edilememesidir. Bunun tedavisi, kanserin türü, boyutu, yerleşimi, tümörün yaygınlığı ve hastanın genel sağlık durumu gibi birçok faktöre bağlıdır. Birçok farklı tedavi ve tedavi kombinasyonu akciğer kanserini kontrol etmek ve semptomları azaltarak hayat kalitesini düzeltmek için kullanılabilir."

Aslan, akciğer kanserini önlemenin en önemli basamağının sigara başta olmak üzere, tütün ve tütün ürünleriyle mücadele olduğunu sözlerine ekledi.