Dünya Çevre Günü

Dünya Çevre Günü
Dünya Çevre Günü
- Siirt'te, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında yürüyüş düzenlendi.

SİİRT (AA) - Siirt'te, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Siirt Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle çevre duyarlılığı oluşturabilmek için çevre yürüyüşü düzenledi.

Güres Caddesinde yapılan yürüyüşte, 5 Haziran Çevre Günü'nün önemine dikkat çeken pankart ve dövizler taşınarak çevre duyarlılığına dikkat çekildi.

Siirt Üniversitesi önünde sona eren yürüyüşte Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Raci Bülbül, bir konuşma yaptı.

1972 yılında, İsveç'in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'nda 5 Haziran'ın "Dünya Çevre Günü" olarak kabul edildiğini hatırlatan Bülbül, her yıl Türkiye dahil olmak üzere tüm dünyada 5 Haziran gününün "Dünya Çevre Günü" olarak kutlandığını belirtti.

Daha sağlıklı, daha temiz bir dünya için, çevre sorunları ile baş edebilme konusunda herkesin gereken özveriyi göstermesi gerektiğini dile getiren Bülbül, şöyle konuştu:

"Her 5 Haziran, yaşanabilir sağlıklı bir çevre, daha temiz bir dünya için umutlarımızı yeşertir, çevre için çabalarımızı yoğunlaştırır. Ülkemiz, yeryüzü şekilleri, dağları, akarsuları ile ormanın bozkıra, bozkırın denize yakınlığıyla olağanüstü, yeryüzünde başka bir yerde görülmeyen bir çevre hazinesine sahiptir. Bu hazinelerin, gelecek kuşaklar düşünülerek korunmasına yönelik her türlü çevresel önlemlerin alınması, hem ülkemiz hem de dünyamız için bir sorumluluktur. Hedefimiz, tabiatın gösterdiği yoldan gitmek yani onu tahrip etmeden, onunla uyum içinde yaşamayı başarabilmektir. Temiz bir çevre için yaptığımız tüm çalışmalar aldığımız tüm önlemler, şüphesiz ki geleceğimizin güvencesidir."

Yürüyüşe, sivil toplum kuruluşları, Atatürk İlkokulu öğrencileri ve öğretmenleri, kurum amirleri, personel ve vatanadaş katıldı.