Dünya Diyabet Günü

Dünya Diyabet Günü
Dünya Diyabet Günü
- Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, diyabetin her yaş grubu için tehdit oluşturan bir tablo olarak öne çıktığını bildirdi.

SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, diyabetin her yaş grubu için tehdit oluşturan bir tablo olarak öne çıktığını bildirdi.

Özdemir, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'de diyabet ve diyabete bağlı gelişen sağlık problemlerinin önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Diyabetlilerin yaklaşık dörtte birinin hastalığının farkında olmadığını ifade eden Özdemir, şöyle dedi:

"Diyabetin de aralarında bulunduğu kronik hastalıklar, tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kronik hastalıklar içinde diyabet, her yaş grubu için tehdit oluşturan bir klinik tablo olarak öne çıkmaktadır. Özellikle hızlı sosyal ve kültürel değişimler, nüfusun yaşlanması, kentleşme oranında artış, fiziksel aktivitede azalma, sağlıksız yaşam tarzı ve davranış biçimleri gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan diyabetli birey sayısı her geçen gün artmaktadır. Herkesin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmesi, düzenli fiziksel aktivite yapması, alkol ve sigara gibi sağlığa zararlı alışkanlıklardan mutlaka uzak durması gerekiyor."