Dünya Emzirme Haftası

Dünya Emzirme Haftası
Dünya Emzirme Haftası
- Siirt'teki sağlık kuruluşlarında Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla anne sütü ve emzirme ile ilgili çalışmalar sürüyor.

SİİRT (AA) - Siirt'teki sağlık kuruluşlarında Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla anne sütü ve emzirme ile ilgili çalışmalar sürüyor.

Siirt İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, yaptığı açıklamada, kentte anne sütü ve emzirme konusunda yaptıkları çalışmalardan dolayı 2014 yılında Siirt'te "Bebek dostu il" unvanının verildiğini söyledi.

Üreme Sağlığı Eğitim Birimlerinin Siirt Devlet Hastanesi'ndeki "Bebek Bilgilendirme Sınıfı"nı da ziyaret ettiğini ifade eden Özdemir, "Ülkemizde, bebek ölümlerini azaltmak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 1991 yılından bu yana temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan 'Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı' yürütülüyor. Programın amacı güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendirmek, doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini emzirmeleri konusunda yardımcı olmaktır" diye konuştu.

Özdemir, çocukların, kendileri için en ideal besin olan anne sütü ile beslenmelerini sağlamak için eğitimlerinin devam edeceğini kaydetti.