Dünya Ruh Sağlığı Günü

Dünya Ruh Sağlığı Günü
Dünya Ruh Sağlığı Günü
- Siirt Halk Sağlığı Müdürü Özdemir, zihinsel engelli ya da ruhsal bozukluğu olan bireylerin çoğu zaman damgalanmaya maruz kaldığını bildirdi.

SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, zihinsel engelli ya da ruhsal bozukluğu olan bireylerin çoğu zaman damgalanmaya maruz kaldığını bildirdi.

Özdemir,  Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ruhsal hastalığı olan insanların gerçeği değerlendirmelerini güçleştiren çeşitli semptomlar yaşadıklarını söyledi.

Toplumun ruh sağlığı konusunda bilinçlenmesi gerektiğini aktaran Özdemir, şöyle dedi:

"Hastaların bir çoğu uygun tıbbi tedavi ve psikososyal destekle yaşamına dahil olarak, sosyal ilişkilerini devam ettirmekte ve üretken bir hayat yaşayabilmektedir. Psikiyatrik rahatsızlıklar halk tarafından yeterince anlaşılmadığı için ön yargı ve ayrımcılığa açıktır. Örneğin halk arasında şizofreni hastalarının saldırgan ve tehlikeli olduğu ya da bu hastaların evsiz, sokakta yaşayan kişiler olduğu genel kanısı mevcuttur. Ancak bu, tüm şizofreni hastaları için doğru değildir. Çünkü bu tür hastalar aynı belirtileri yaşamazlar. Bu ve benzeri ön yargılar, ayrımcılık ve damgalamalar hem hasta hem de hasta yakınlarının hayatlarını zora sokmaktadır."

Özdemir, vatandaşların kurumları bünyesinde sosyal çalışmacı ve psikolog olarak görev yapanlardan konuyla ilgili destek alabileceğini kaydetti.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  hayat

  ,

  ruh

  ,

  ,

  psikolog

  ,

  zaman

  ,

  sosyal

  ,

  Yargı

  ,

  engelli

  ,

  saldırgan