Dünya Sigarayı Bırakma Günü

Dünya Sigarayı Bırakma Günü
Dünya Sigarayı Bırakma Günü
SİİRT (AA) - Siirt'te, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla kadınlara yönelik panel düzenlendi.GAP Cheetos Çocuk Gelişim Merkezi'nde düzenlenen...

SİİRT (AA) - Siirt'te, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla kadınlara yönelik panel düzenlendi.

GAP Cheetos Çocuk Gelişim Merkezi'nde düzenlenen panelde konuşan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi sorumlu hekimi Halise Yıldıran, kanserde erken teşhisin önemi ve sigaranın zararları konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Yıldıran, sigaranın hem insan sağlığına hem de ekonomik açıdan kişinin bütçesine zarar verdiğine dikkat çekerek, "Sigaranın zararları saymakla bitmez. Bu anlamlı günde sizlerden bu alışkanlığı bırakmanızı istiyoruz" dedi.

    Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) sigara bağımlılığını tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak kabul ettiğini anımsatan belirten Yıldıran, yapılan araştırmalara göre  Türkiye 'de her 3 kişiden birin sigara kullandığını, dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye'de ise 100 bin insanın sigaradan öldüğünü, bu nedenle zor bir alışkanlık olan sigarayı bırakmak isteyenlerin destek alması gerektiğini söyledi.

Yapılan konuşmanın ardından katılımcılara, sigaranın insan üzerinde bıraktığı zararlı etkileri konulu video gösterildi.