Ensar-muhacir kardeşliğini iftar sofrasında pekiştiriyorlar

Ensar-muhacir kardeşliğini iftar sofrasında pekiştiriyorlar
Ensar-muhacir kardeşliğini iftar sofrasında pekiştiriyorlar
- Suriye'den iç savaş nedeniyle kaçarak Türkiye'ye sığınan mülteciler, Siirt'te ensar-muhacir kardeşliğini pekiştirmek için iftar sofrası kurdu - Suriyeli Cadullah Hasan: "Geleneklerimize göre hazırladığımız yemekleri burada bize ensarlık yapan Siirtli kardeşlerimizle paylaşıyoruz" - Siirtli Murat Coşar: "Amaç, onların sofralarına misafir olmak gönülleri hoşnut etmektir"

SİİRT (AA) - ZEKERİYA GÜNEŞ - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak geldikleri Türkiye 'de Siirt'e yerleşen Suriyeli sığınmacılar, burada kendilerine kucak açan vatandaşlarla kurdukları iftar sofrasında buluşuyor. Ramazan ayını ülkelerinden uzakta geçirmenin hüznünü yaşayan Suriyeliler, Siirt'te kurdukları iftar sofrasında yöre halkıyla belli aralıklarla bir araya gelerek, ensar-muhacir kardeşliğini pekiştiriyor.

Kentte sivil toplum kuruluşları ve hayırseverler tarafından iftara davet edilen Suriyeliler, ülkelerinde ramazan ayında yaşattıkları geleneksel iftar sofralarını Siirt'te de hayata geçirdi. Ülkelerine özgü hazırlanan yemeklerle oluşturulan "Ensar-Muhacir Kardeşlik Sofrası" Suriyeli sığınmacılar ve Siirtlileri buluşturdu.

İftar yemeğini hazırlayan sığınmacılardan Cadullah Hasan, AA muhabirine, ülkelerindeki iç savaşta mallarına el konulduğunu ve kendilerini kabul eden tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Yaşanan karışıklık nedeniyle çocuklarını alıp Suriyeli Kürt, Arap ve Türkmenlerle Türkiye'ye sığındıklarını anlatan Hasan, Türkiye'nin İslam coğrafyasındaki mazlumlara ev sahipliği yaptığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın Suriyeli sığınmacılara büyük önem verdiğini dile getiren Hasan, şunları kaydetti:

"Hepsine şükran ve teşekkürlerimizi iletiyoruz. Türkiye halkı bize her türlü yardımı yaptı. Yardımın ötesinden bize gönüllerini açtı. Burada biz misafirlik çekmedik, bize kardeşleri gibi yaklaştılar. Bu iftar sofrasının amacı bize gönüllerini açan Siirt halkına bir nebze de olsa teşekkür etmektir. Suriye'deki geleneklerimize göre hazırladığımız iftar yemeklerini burada bize ensarlık yapan Siirtli kardeşlerimizle paylaşmak için bir araya geldik. Sonuç olarak biz vatansızlığı bilen Suriyeliler gece gündüz Türkiye'nin selameti için dua ediyoruz."

Ramazan ayında birçok kez iftar yemeklerine davet edildiklerini anlatan Hasan, "Biz de kendi imkanlarımız ölçüsünde komşularımızı iftara davete ediyoruz" dedi.

İftara katılan Siirtli Murat Coşar da Suriyelilerin verdiği iftar yemeğinde duygulandıklarını kaydetti.

Onlara yük olmak istemediklerini ancak yoğun ısrarları nedeniyle tekliflerini kabul ettiklerini ifade eden Coşar, şöyle konuştu:

"Gönüllerini, kapılarını bize açtılar. Amaç, onların burada yemeklerini yemek değil onların sofralarında misafir olmak, gönüllerini hoşnut etmektir. Biz mazlum olan insanların her zaman yanında olmalıyız. Onlara teşekkür ediyoruz bizlere gönüllerini, kapılarını açtılar. Biz, bizdekinin fazlasını onlara veriyoruz onlar belki de kendi çocuklarına yedirecekleri yemeği şu anda bize sunuyorlar."

İftarın ardından Abdulkerim Sancak Çarşı Camisi İmam Hatibi Nevzat Erdabakoğlu, Türkçe ve Arapça dua ederek, Suriye'ye huzur ve barışın gelmesi dileğinde bulundu.