"Fahri imamın köyü terk etmesinin istendiği" iddiası

"Fahri imamın köyü terk etmesinin istendiği" iddiası
"Fahri imamın köyü terk etmesinin istendiği" iddiası
- Siirt Valiliği, bazı ulusal basın ve internet sitelerinde, "Kaymakam'dan imama seçim ayarı", "Kaymakamlık imama camiyi yasakladı" ve "Köylü HDP'ye oy verince, kaymakam imama köyü terk et dedi" başlığıyla yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi - Valilik: - "Bugüne kadar fahri imamlar için gerekli olan valilik onayı almadan, köylülerle anlaşarak köyde imamlık yaptığı tespit edilen Mehmet Emin İdin'in tahriki ile köye seçimden 21 gün önce atanan resmi imamın görev yapması engellenmiştir" - İl Müftüsü Arvas: - "Fahri imam yerine köye resmi imam atandı, ancak atanan imam tehdit üzerine görevine başlayamadı"

SİİRT (AA) - Siirt Valiliği'nce bazı ulusal basın ve internet sitelerinde, "Kaymakam'dan imama seçim ayarı", "Kaymakamlık imama camiyi yasakladı" ve "Köylü HDP'ye oy verince, kaymakam imama köyü terk et dedi" başlığıyla yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Pervari ilçesinin Doğan köyüne ilişkin bazı basında yer alan haberlerdeki iddiaların doğruluk değeri bulunmadığı gibi ön yargıların oluşmasına da sebebiyet verdiği kaydedildi.

"Diyanet İşleri Başkanlığı'nca açılan yeterlilik sınavında başarılı olan hafız ve medreselerden icazetli, Türkçe, Kürtçe ve Arapça bilen, aynı zamanda Pervarili olan Mahsum Şık 15 Mayıs'ta insan kaynakları yönetim sistemi üzerinden başvuru yaparak kendi tercihiyle Doğan köyüne sözleşmeli imam-hatip olarak atandı" ifadelerine yer verilen açıklamada, şöyle denildi:

"Atanan Şık, 17 Haziran'da Pervari Müftüsü ile köye gitti. Köyün illeri gelenleri Şık'ın ilmini, okuyuşunu ve liyakatini araştırmadan, peşin hükümle bu görevliyi istemediklerini ve ona yardımcı olamayacaklarını, hatta burada kalırsa ileride ciddi sıkıntıların çıkabileceği şeklinde imali tehditlerde bulunmuştur. Bunun üzerine Şık göreve başlamadan tehditle köyden ayrılmak zorunda bırakılmıştır. Bugüne kadar fahri imamlar için gerekli olan Valilik onayı almadan, köylülerle anlaşarak köyde imamlık yaptığı tespit edilen Mehmet Emin İdin'in tahriki ile köye seçimden 21 gün önce atanan resmi imamın görev yapması engellenmiştir."

- "Konunun siyasi hiçbir boyutu yoktur"

Resmi imam varken valilik onayı da olmaksızın köy camisinde ısrarla görev yapmak isteyen adı geçen kişinin Kaymakamlık tarafından köy camisinde imamlık yapmasının engellendiğine vurgu yapılan açıklamada, sözkonusu kişinin köyü terketmesi gerektiğiyle ilgili iddiaların ise gerçek dışı olduğu bildirildi.

Açıklamada, resmi imamın köye atanmasının kendi tercihiyle olduğuna işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

"Bu atama milletvekili genel seçimlerinden 21 gün önce gerçekleşmiştir. Kamuoyuna bu yönde aksettirilen bilgiler tamamen yanlış ve kasıtlı bir yönlendirmedir. Fahri imam olduğunu iddia eden ve sadece kendi inisiyatifiyle köyde imamlık yaptığını söyleyen İdin'in HDP milletvekili adaylarını karşılamasıyla resmi imamın bu köye ataması arasında herhangi bir ilişki bulunmadığı gibi konunun siyasi hiçbir boyutu yoktur."

- Resmi imam tehdit edilmiş

İl Müftüsü Faruk Arvas da, HDP Milletvekili Kadri Yıldırım'ın Mecliste düzenlediği basın toplantısında, "Pervari ilçesine bağlı Doğan köyünde tüm seçmenlerin HDP'ye oy vermesi üzerine köyün fahri imamının köyü terk etmesi istendi" yönündeki iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Arvas, köyde daha önce imam olarak ne vekaleten ne de resmi bir atama yapılmadığını, bu nedenle  köyün uzun süre imam kadrosunun boş kaldığını ifade ederek, Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan sınavda yeterli düzeyde puan alan aynı zamanda hafız ve dil bilen Pervarili imam Mahsum Şık'ın köyde görev yapmak için tercihte bulunduğunu söyledi.

Bu kapsamda Şık'ın bu yıl köye resmi imam olarak atandığını dile getiren Arvas, bazı vatandaşların köye resmi imam gelmemesi yönünde tepkileri olduğunu, bunun üzerine Şık'ın ilçe merkezinde görevlendirildiğini aktardı.

"Fahri imam yerine köye resmi imam atandı ancak atanan imam tehdit üzerine görevine başlayamadı. Köydeki bazı vatandaşların tehdidi karşısında resmi imam can güvenliğinden endişe ettiği için fiili olarak köye gidemedi. Bu nedenle imam ilçe merkezinde görevlendirildi. Şu anda köyde resmi imam bulunmuyor" diyen Arvas, resmi atamaların sınavda başarı esasına görev yapıldığını anlattı.

İddialarda adı geçen fahri imam İdin'in Diyanet İşleri Başkanlığının bilgisi dışında, valilik ve kaymakamlıktan herhangi bir onay almaksızın bugüne kadar fahri olarak görev yaptığına dikkati çeken Arvas, şöyle dedi:

"İdin de düzenlenen sınava girmiş fakat başarılı olamadığı için tercihte bulunamayıp köye atanamamıştır. İdin eğer sınavda başarılı olsaydı bugün o köye atanırdı. Şartları uymadığı ve başarılı olamadığı için görev alamadı."

- Köydeki oy dağılımı 

Bu arada Yıldırım'ın, "Seçmen sayısı bin olan köyden seçimde HDP'ye tam oy çıktı" iddiasının da doğru olmadığı belirlendi. İlçe Seçim Kurulu'ndan alınan bilgiye göre, 7 Haziran'da gerçekleştirilen milletvekili genel seçiminde Doğan köyünde kullanılan 1001 oyun ilk 4 partiye dağılımı şöyle:

"Halkların Demokratik Partisi (HDP) 711,  Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) 198, Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP ) 52, Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) 18"