GAP Eylem Planı

GAP Eylem Planı
GAP Eylem Planı
SİİRT (AA) - Siirt Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Güven Kuzu, "Yeni GAP Eylem Planı'nın çözüm süreciyle birlikte hayata geçirilmesi bölgede...

SİİRT (AA) - Siirt Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Güven Kuzu, "Yeni GAP Eylem Planı'nın çözüm süreciyle birlikte hayata geçirilmesi bölgede ciddi bir değişim ve dönüşüm sağlayacaktır" dedi.

Kuzu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Davutoğlu'nun 8 Mart'ta Mardin'de açıkladığı 2014-2018 GAP Eylem Planı'nda yapılacak yaklaşık 27 milyar liralık  kamu yatırım harcamalarının hem bölgede hem de Siirt'te büyük heyecan yarattığını söyledi.

 GAP Eylem Planı'nın beş ana başlığından birinin de ekonomik kalkınmanın hızlandırılması olduğunu belirten Kuzu, "Yeni GAP Eylem Planı'nın çözüm süreciyle birlikte hayata geçirilmesi bölgede ciddi bir değişim ve dönüşüm sağlayacaktır. GAP Eylem Planı tarımsal üretimi artırmakla kalmayacak, istihdama dayalı sanayiyi de tetikleyecektir" dedi.

Planın içeriğine değinen Kuzu, şunları kaydetti:

"Eylem planının diğer başlıkları sosyal gelişmenin güçlendirilmesi, şehirlerde yaşanabilirliğin arttırılması, altyapının geliştirilmesi ve kurumsal kapasitenin artırılmasını içermektedir. Bölgede öğrencilere yönelik 8 bin 750 yurt kapasitesi, eğitime verilen önemin bir göstergesidir. Planda kırsal kalkınmadan girişimcilik teşviklerine, eğitimden istihdama bölgede yarım kalmış tesislerin tamamlanmasına kadar 115 başlıkta toplanan GAP eylem planını içini  dolu olarak değerlendiriyoruz. Başta Kalkınma Bakanımıza, GAP İdaresi Başkanlığına ve bu planın hazırlanmasında emeği geçenleri kutluyorum."


  ETİKETLER:

  8 Mart

  ,

  Kamu

  ,

  Yatırım

  ,

  sanayi

  ,

  Eylem

  ,

  sosyal

  ,

  dolu