Görme engelli vatandaşın azmi

Görme engelli vatandaşın azmi
Görme engelli vatandaşın azmi
SİİRT (AA) - Kurtalan Devlet Hastanesi'nde santral ve anons memuru olarak görev yapan görme engelli Sohbet Işık'ın çalışma azmi, mesai arkadaşlarının...

SİİRT (AA) - Kurtalan Devlet Hastanesi'nde santral ve anons memuru olarak görev yapan görme engelli Sohbet Işık'ın çalışma azmi, mesai arkadaşlarının gurur kaynağı oldu.

Doğuştan görme engelli 29 yaşındaki Işık, 22 yıl hiç evden dışarı çıkmadığını söyledi.

Işık, Brail alfabesiyle hem okuma yazma hem de Kuran-ı Kerim öğrendiğini belirterek, eğitimine Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nde devam ettiğini belirtti.

Azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını vurgulayan Işık, şöyle konuştu:

"Aslen Ağrılıyız ama ailem  İstanbul 'da yaşıyor. 22 yaşıma kadar adeta  evden dışarı çıkmadım. Ailem istemiyordu. İstanbul'un kalabalığı ve zorlukları malum. Daha sonra Kuran-ı Kerim kursuna gitmeye başladım. Burada arkadaşlarımın da yardımıyla kabartma harflerle yani Brail alfabesi ile okuma yazmayı öğrendim. Açık öğretime devam etmeye başladım. Şu anda açık öğretim fakültesinde okuyorum. Engelliler sınavına girdim. Siirt'e atandım. Yaklaşık üç yıldan beri  Kurtalan Devlet Hastanesi'nde görev yapıyorum. Tek başıma evime gidip gelebiliyorum. Yaşantımı sürdürebiliyorum.  Arkadaşlarından ve amirlerinden çok memnunum."

Işık, engelli vatandaşların kendisini örnek alarak üretken olmasını isteyerek, "Engellilerin bir köşeye oturup çekilmelerini istemiyorum. Bir köşeye çekilip ben bir şeye yaramıyorum düşüncesinden kurtulmaları gerekiyor" dedi.

"Hiç görmeyen bir insan olarak azmettim, biraz hırs ve çalışmayla bu aşamaya geldim" diyen Işık, Brail alfabesi ile Kuranı Kerim okumaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.