Hakkari'deki terör saldırısı

Hakkari'deki terör saldırısı
Hakkari'deki terör saldırısı
- Siirt'teki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Yüksekova'nın Dağlıca bölgesindeki terör saldırısına tepki gösterdi - Tüm Eğitim Sen Genel Başkanı Aksu: "Saldırıyı kınıyoruz. Artık bu acıları yaşamak istemiyor, ellerin tetikten çekilmesini istiyoruz"

SİİRT (AA) - Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Dağlıca bölgesinde güvenlik güçlerine yönelik terör saldırısı, Siirt'teki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerince kınandı.

Tüm Eğitim Sen Genel Başkanı Selman Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hain saldırıda şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. 

Dağlıca'daki saldırının, insanların Çözüm Süreci'ne ne kadar ihtiyacı olduğunu bir kez daha gösterdiğine işaret eden Aksu, "Bölgemizi ve tüm Türkiye 'yi ilgilendirilen Çözüm Süreci'nin ardından yaşanan terör saldırıları halkın bundan sonra sürece  daha sıkı sarılarak tekrar başlaması için mücadele etmesi gerektiğini bir kez daha gösterdi" diye konuştu.

Aksu, bölgeden yükselen acı haberlerin son bulması için sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti liderlerini saldırıyı kınamaktan öteye geçip, böyle bir günde birlik ve beraberlik çağrısı yaparak tekrar huzur ikliminin ülkemizde tesisi için hep birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Saldırıyı kınıyoruz. Artık bu acıları yaşamak istemiyor, ellerin tetikten çekilmesini istiyoruz. Gençlerimizin, çocukların, halkın ölüme reva görülmesini kabul etmiyoruz. Ölümün hiçbir gerekçesi olamaz. Bu ölümler ülkemizdeki kardeşliği etkiliyor."

Artan terör saldırılarının eğitimcileri de olumsuz etkilediğini kaydeden Aksu, yaşanan olaylar nedeniyle atanan öğretmenlerin bölgeye gelmek istemeyeceğini savundu.

Bölgedeki çocukların eğitimsiz kalmaması gerektiğine dikkati çeken Aksu, yaşanan acıların son bulması ve bölgenin huzurlu günlerine kavuşmasının en büyük temennileri olduğunu vurguladı.

- "Dağlıca bir kez daha hepimizin yüreğini yaktı"

Cihannüma Siirt Temsilcisi Fatih Sevgili de yaşanan terör olaylarının sona ermesi, ülkenin birlik ve beraberliğinin sağlanması için terör örgütünün bir an önce yurdu terk etmesi gerektiğini söyledi.

"Devlet ne yapacağına tecrübeleri ve soğukkanlılığı ile karar verecektir. Bize düşen hak ve doğruyu konuşmak, halkı tahrik etmemektir" diyen Sevgili, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyük devletler, kadim medeniyetler ve milletler için 'Sözün bittiği yer' ve öfkeye kapılmak yoktur. Dağlıca bir kez daha hepimizin yüreğini yaktı. Şehitlere rahmet, ailelerine ve milletimize sabır diliyorum. Allah kötüleri mağlup etsin. Kimse vakarını ve duruşunu asla bozmasın. Bizler daha büyük acılar da gördük ve bunu da aşacağız inşallah. Allah her şeye kadirdir."

- "Nereden gelirse gelsin şiddeti lanetliyoruz"

Siirt için Mücadele Derneği Başkanı Eyüp Güzel de çözüm için toplumdaki tarafların silah bırakması değil, teröristlerin silahlarını bırakıp ülke sınırlarını terk etmesi gerektiği belirtti.

"Doğu'da Batı'da görev yapan askerlerimiz bizim kardeşlerimizdir. Şehitler, bizim şehidimizdir" ifadelerini kullanan Güzel, şunları kaydetti:

"Bölgede Çözüm Süreci'nin başladığı günden bugüne kadar terör örgütünün başlattığı sinsi barış politikasının neticesinde maalesef dün Dağlıca'da yüreğimiz bir kez daha dağlanmıştır. Teröristlerin Çözüm Süreci'nde ülkenin barış ve birliği için mücadele edeceklerine ülkeyi daha fazla karıştırmak ve ülkeyi Suriye'ye gibi bir ortama hazırlamak için hiç durmadan çalıştıklarını bir kez daha anlıyoruz. Bu millet bir kez Çözüm Süreci'nde örgüte barış kapılarını açtı. Artık bu kapı bir daha kolay açılmaz. Millettin bu hainlere karşı mesafesini koyup devletine sahip çıkması gerekiyor."

Güzel, akan kanın durması ve şiddet olaylarının sona ermesi için çözüm bulunması gerektiğini vurgulayarak, nereden gelirse gelsin şiddeti lanetlediklerini, gencecik insanların öldüğü bir ortamda söyleyecek söz bulamadıklarını aktardı.