HDP binalarındaki patlama

HDP binalarındaki patlama
HDP binalarındaki patlama
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay: - "Bunu kimin yaptığını hiçbir şekilde önemsemeden şiddet ve nefretle kınıyoruz. HDP bizim bu bölgede siyasi rakibimizdir, düşmanımız değil"

SİİRT (AA) - AK  Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili adayı Yasin Aktay, HDP'nin Adana ve Mersin'deki binalarına yönelik saldırılara ilişkin, "Bunu kimin yaptığını hiçbir şekilde önemsemeden şiddet ve nefretle kınıyoruz. HDP bizim bu bölgede siyasi rakibimizdir, düşmanımız değil" dedi.

Siirt'in Eruh ilçesinde seçim bürosu açılışında konuşan Aktay, Adana ve Mersin'de HDP binalarına yönelik saldırıları kınadı.

"Bunu kimin yaptığını hiçbir şekilde önemsemeden şiddet ve nefretle kınıyoruz. HDP bizim siyasi rakibimizdir, düşmanımız değil" diyen Aktay, şöyle devam etti:

"Biz siyasi rakibimizle halkımızın şahitliği ve takdirlerini hakem kılmak suretiyle bir yarış yapmaya çalışıyoruz. Çünkü demokrasi insanların bir birleri üzerinde baskı yaptıkları rejimin adı değildir, demokrasi insanları bir birlerini silahla veya şiddetle sindirdikleri ve oylarını bu şekilde manipüle ettikleri, yönlendirdikleri bir rejim değildir, böyle bir rejimin adı demokrasi olmaz. Şimdiye kadar bu konularda özellikle bizim bölgemizde geçerli olan şiddet dilinin terk edilerek yerine siyaset dilinin hakim olmasının gayreti içerisinde olduk ve bu gayretimizle epeyce yol katettik."

Şiddeti hiçbir şekilde tasvip etmediklerini vurgulayan Aktay, şunları kaydetti:

"Her ne kadar siyasi rakip olarak gördüğümüz taraf bize zaman zaman düşmanca tutumlar sergiliyorsa da biz asla hiçbir yerde Türkiye 'nin hiçbir yerinde onlara karşı veya hiçbir siyasi partiye karşı en ufak bir şiddet kullanımını asla tasvip edemeyiz. Bu şiddeti aklının ucundan geçiren herkesi açıkça kınıyoruz. Biz daha özgür, bir birlerine saygılı bir seçim ortamı, huzurlu bir seçim ortamı geçirmenin gayreti içerisinde olmak durumundayız. Herkesin buna katkıda bulunması gerekiyor. Bizim baştan itibaren çabamız ve katkımız bu istikamette olmuştur."