HDP'ye oy vermedikleri için tehdit edildikleri iddiası

HDP'ye oy vermedikleri için tehdit edildikleri iddiası
HDP'ye oy vermedikleri için tehdit edildikleri iddiası
- Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Kesmetaş köyündeki vatandaşlar, seçimde HDP'ye oy vermedikleri ve köylerini ziyaret eden HDP'lilerle tartıştıkları için terör örgütü PKK mensuplarınca tehdit edildiklerini öne sürdü - Muhtar Zeydin Özcan: - "Köyden HDP'ye oy çıkmayınca tehditlerini artırdılar"

SİİRT (AA) - Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Kesmetaş köyü muhtarı Zeydin Özcan, seçimde HDP'ye oy vermedikleri ve köylerini ziyaret eden HDP'lilerle tartıştıkları için terör örgütü PKK mensuplarınca tehdit edildiklerini ileri sürdü.

Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 Haziran'daki seçimde HDP'ye oy vermedikleri için teröristlerin hedefi haline geldiklerini söyledi.

Terör örgütü PKK'nın sözde "Hizan" sorumlusunun öldürülmeleri yönünde emir verdiğine ilişkin tehditlerin kendilerine ulaştığını dile getiren Özcan, terör örgütünün huzursuzluk çıkarmak istediğini ifade etti.

Örgüt yandaşları tarafından takip edildiklerini bildiren Özcan, "Siirt'te alışveriş yaptığımız iş yerlerine gidip, gelip gelmediğimiz sorulmuş. Sürekli takip ediliyoruz. Bizi tehdit etmelerinin sebebi, seçim öncesi köyümüze gelen HDP'li grupla cami yapımı ve evlerde asılı Türk bayrağının indirilmesi konusunda tartışmamız. Bayrağın indirilmesini istediler ama biz bu talepleri kabul etmedik" diye konuştu.

Özcan, 7 Haziran'da köyden HDP'ye oy çıkmayınca PKK mensuplarının tehditlerini artırdığını belirterek, bu konuda savcılığa ve jandarmaya başvurduklarını anlattı. 

- "Bu tehditlere boyun eğmeyiz"

Seçim öncesi köye gelen HDP'li grubun tehditlerde bulunduğunu kaydeden Özcan, "O gün geldiklerinde köyde karşılaştıkları çocuklara 'Ailenize söyleyin ya oylarını HDP'ye verecekler ya da sizi dağa kaçırır, babalarınızı öldürürüz' demişler ama biz bu tehditlere boyun eğmeyiz" şeklinde konuştu.

- "Tek başıma gidemiyorum"

Korucubaşı  Fatih Özcan ise "Polis, jandarma ve koruculara saldırıyorlar. Çözüm Süreci'ni kendilerini güçlendirmek için kullanıyorlar. Siirt'te gidip gelirken beraberimde en az 10 korucu bulunuyor. Tehditler yüzünden tek başıma gidemiyorum" dedi.

Seçimlerde aileler üzerinden baskı yapılarak HDP'ye oy toplandığını savunan Özcan, şu iddialarda bulundu:

"Seçime kesinlikle hile karıştı. HDP, bugüne kadar bu kadar yüksek oyu alamamıştı. Aldığı oyları hepsini hile sayesinde aldılar. Sözleri geçen köyleri tehdit ediyorlar. Terör örgütü, HDP'ye oy verilmesi yönünde vatandaşları tehdit ediyordu. Vatandaşa 'siz kırsaldasınız, bizden kendinizi nasıl kurtulacaksınız?' diye tehdit etmişler. Vatanımıza ve milletimize bağlı olduğumuz için biz korucuları hedef aldılar. Sürekli olarak koruculuk sistemin kaldırılmasını istiyorlar. Köylerimizi onlardan koruyoruz. Biz olduğumuz için köyümüze gelip vatandaşı tehdit edemiyorlar. Onun için bizden köylerimizi terk etmemizi istiyorlar."