İşitme engelliler, futbola 3G ile bağlandı

İşitme engelliler, futbola 3G ile bağlandı
İşitme engelliler, futbola 3G ile bağlandı
- Siirt'te işitme engelli futbolcular, aralarındaki iletişim engelini 3G teknolojisini kullanarak aşmaya çalışıyor.

SİİRT (AA) - Siirt'te işitme engelli futbolcular, aralarındaki iletişim engelini 3G teknolojisini kullanarak aşmaya çalışıyor.

İşitme Engelliler Deplasmanlı Futbol 2. Lig 12. grupta mücadele eden Siirt İşitme Engelliler Spor Kulübü futbolcuları, aralarındaki iletişimi kullandıkları 3G ile sağlıyor.

Kulüp Başkanı Seyfettin Kol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 yıl önce kurdukları derneğe üye olanların aralarındaki iletişimi 3G ile ilerletmesinin ardından bu üyelerden oluşan futbol takımını kurduklarını söyledi.

Futbolcuların aynı ortamda olmadığı zamanlarda kendi aralarındaki koordinasyonu bu şekilde sağladıklarını anlatan Kol, toplantı zamanlarında da tüm futbolcuları 3G ile arayarak onları toplantıya çağırdıklarını belirtti.

3G ile görüntülü görüşme sırasında işaret dilini kullandıklarını ifade eden Kol, "Biz kulüp yöneticileri de bu teknoloji ile işitme engelli futbolcularımızla istediğimiz zaman iletişim kurabiliyoruz. Futbolcularımız, kendi aralarındaki iletişimi de 3G ile sağlamaktadırlar. 3G teknolojisini kullanamayanlar ise mesajlaşarak anlaşıp toplanıyorlar" dedi.

Futbolcuların daha önce birbirini tanımadığına dikkati çeken Kol, şunları dile getirdi:

"Biz, dernek açtık ve bu dernek bünyesinde bu arkadaşlarımızı topladık. Onlar da birbirleriyle iyi bir iletişim kurup dost oldular. Şu anda da bu dostluklarını 3G teknolojisini kullanarak pekiştiriyorlar. Şu anda iyi bir arkadaşlık ortamı oluşturmuşlar. İşitme engellilere yönelik kurduğumuz futbol takımıyla da iletişimleri daha da iyi bir hale geldi."

Futbolcuların ligdeki diğer takımlarda top koşturan işitme engellilerle de 3G sayesinde dostluk kurduklarını belirten Kol, işitme engellilerin bu şekilde futbola bağlandıklarını sözlerine ekledi.

-İşitme engelli futbolcular da memnun

Futbolculardan Serkan Yılmaz, işaret diliyle yaptığı açıklamada, kullandıkları 3G teknolojisi ile arkadaşlarıyla istedikleri zaman görüşüp işaret diliyle anlaşabildiğini ifade etti.

Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bizler işitme engelli olduğumuz için futbolda önümüze çıkan engelli 3G ile görüntülü telefon görüşmesi gerçekleştirerek aşıyoruz. Bu şekilde kurduğumuz iletişim ile hem kendi arkadaşlarımız arasında, hem de diğer kulüpteki rakiplerimiz arasında iyi bir dostluk kurduk ve devamlı görüşüyoruz. Kulüp çatısı altında kurulan bu takım ile hayatı daha çok sevdik ve eğlenceli zamanlar geçiriyoruz."

Mehmet Fatih Ertek de, 3G ile iletişim kurduklarını ve önlerindeki iletişim engelini bu şekilde aştıklarını kaydetti.


  ETİKETLER:

  Futbol

  ,

  spor

  ,

  Fatih

  ,

  teknoloji

  ,

  Telefon

  ,

  Lig

  ,

  kol

  ,

  iletişim

  ,

  zaman

  ,

  engelli

  ,

  Kulüp