İşitme engellilerin 4,5G heyecanı

İşitme engellilerin 4,5G heyecanı
İşitme engellilerin 4,5G heyecanı
- Siirt'te işitme engelliler, yüksek mobil internet hızı ve daha fazla data kapasitesi sunan 4,5G'yi heyecanla bekliyor.

SİİRT (AA) - Siirt'te işitme engelliler, yüksek mobil internet hızı ve daha fazla data kapasitesi sunan 4,5G'yi heyecanla bekliyor.

Siirt İşitme Engelliler Derneği üyeleri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından ihale edilen 4,5G ile hayatlarını daha rahat bir şekilde sürdürecekleri ve çevreleriyle daha kaliteli ve kesintisiz iletişim kuracakları günü iple çekiyor.

Dernek Başkanı Seyfettin Kol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 yıl önce kurdukları derneğe üye olanların aralarındaki iletişimi 3G ile sağladıklarını, ihale edilen 4,5G teknolojisi ile işitme engelli üyelerinin daha iyi iletişim kuracaklarını söyledi.

Üyelerinin 4,5G ile ilgili haberleri yakından takip ettiğini ifade eden Kol, "O zamandan beri iletişimleri 3G ile sağlıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 5G açıklaması bizi hem heyecanlandırdı hem de çok sevindirdi. Şimdiki ihale 4,5G ile yapıldı. Bütün üyelerimiz 4,5G için çok heyecanlıdır. Bu teknoloji ile iletişimlerini daha iyi yapacak ve interneti daha hızlı kullanacak" dedi.

"Dernek üyelerimizle şu anda iletişimimiz 3G iledir. 3G, üyelerimizin her şeyidir, bütün hayatlarıdır" diyen Kol, bunun yerini 4,5G'nin alacağını ve bunda emeği geçen herkese teşekkürü borç bildiklerini ifade etti.

- İşitme engellilerden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür

İşitme engellilerden Serkan Yılmaz, işaret diliyle yaptığı açıklamada, Türkiye'de 4,5G'nin kullanılacak olmasının işitme engellileri çok sevindirdiğini ve emeklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ettiklerini söyledi.

İşitme engelli arkadaşlarıyla olan iletişimlerini şu ana kadar 3G ile sağladıklarını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"3G teknolojisinden önce hayatımızı sürdürmek daha zordu fakat 3G ile hayatımızda büyük kolaylıklar oldu. Şimdi de 4,5G'yi kullanacağımız için belki de en çok sevinen biziz. Artık kullandığımız görüntülü konuşma uygulamaları takılmayacak ve görüşmelerimiz kesintiye uğramayacak. Artık bu teknoloji sayesinde hem derneğimizdeki hem de diğer işitme engelli arkadaşlarımız başta olmak üzere yakın çevremizdeki herkesle daha iyi bir iletişim kuracağız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 4,5G ile ilgili gelişmeleri çok yakından takip ettiğini görüyoruz. Kendileri başta olmak üzere 3G'den sonra bizleri 4,5G ile buluşturacak olan herkese teşekkür ediyoruz."

Derneğe yeni üye olduğunu belirten Yılmaz Üzümcü de, işitme engellilerin görüntülü görüşmelerinin artık her yerde gerçekleşmesini sağlayacak 4,5G'yi dört gözle beklediklerini bildirdi.