İzmirli ev hanımları, Siirt'teki 10 bin çocuğu sevindirdi

İzmirli ev hanımları, Siirt'teki 10 bin çocuğu sevindirdi
İzmirli ev hanımları, Siirt'teki 10 bin çocuğu sevindirdi
- İzmir'de 8 kadın, kendi aralarında tasarruf ve dayanışma amaçlı yaptıkları "Altın Günü"nü bırakıp, birikimlerini "Gönül Köprüsü" adı altında Siirt'teki yardıma muhtaç çocuklar için harcadı - Mine Kapı: - "Bu ülke hepimizin, doğu ve batısı olmadığı gibi 81 ilin kardeş olduğunu savunuyoruz" - "Gönül köprümüz sadece İzmir'den Siirt'e değil tüm yurda olan bir köprüdür. Şu an daha çok yaşanan kötü hadiselerden ötürü geri kalmış bölgelere öncelikli olarak faaliyetlerimizi yapıyoruz"

SİİRT (AA) - ZEKERİYA GÜNEŞ / RECEP ÇELİK - İzmir'de tasarruf ve dayanışma amaçlı yaptıkları "Altın Günü"nü bırakan 8 kadın , birikimleriyle Siirt'te yardıma muhtaç 10 bin çocuğu sevindirdi.

"Altın Günü" yerine "İzmir'den Siirt'e Gönül Köprüsü" kuran kadınlar, bu çalışmalarına 5 yıl önce öğrencilere kırtasiye ve giyim yardımı göndererek başladı.

Siirt'te iki ana okulun donatılmasını ve iki sınıfın açılmasını sağlayan kadınların girişimi çevrelerinde takdir topladı. 

- Topladıkları harçlıkları çocuklara harcadılar

Siirt'teki çocuklar için çalışma başlatan Mine Kapı, AA muhabirine, kent genelinde şu ana kadar 10 bin çocukla temas sağlayıp çeşitli yardımlarda bulunduklarını söyledi.

Eşlerinden aldıkları harçlıkları oluşturdukları gönül köprüsüyle bölgedeki çocuklar için harcadıklarını ifade eden Kapı, şöyle dedi:

"Biz 8 ev hanımı arkadaş olarak bir araya geldik. 6 yıl önce bayanlar olarak altın veya  para günü yerine ülkemizin geri kalmış bölgelerindeki çocuklara el uzatıp yardımcı olmak için gönül köprüsünün temellerini atmaya başladık. İzmir'deki yoksul çocuklara gece 03.00'te de yardım ulaştırılabilir. Ama bölgede terör korkusundan kimse gelip çocukların elini tutamıyor. Bizde bu gönül köprüsü üzerinden hızla yürümeye ve 'daha neler yapabiliriz' diyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Çocuklara yönelik sünnet törenleri, gezi turları, giyim ve kırtasiye yardımları yaptıklarını anlatan Kapı, tek amaçlarının bölgedeki çocukların yüzlerini güldürmek olduğunu anlattı.

Kapı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Özelikle Siirt'te yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında şu ana kadar 10 bin çocuğumuza ulaştık. Bu kapsamda çocuklarımıza sünnet töreni düzenleyerek 29 çocuğumuzun tüm ihtiyaçlarını karşıladık. Sünnet törenimizi geleneksel hale getirip her yıl aynı şekilde sürdürmek istiyoruz. Siirt'te kendi okullarında başarılı olan öğrencileri bir hafta boyunca İzmir'de ağırlayıp tarihi turistik bölgeler gezdirildi. Kurtalan ilçemizde iki okulda iki ana sınıfını kurduk. Kurtalan ve Siirt Devlet Hastanesi'nde oyun parkı ve faaliyet odası ile annelerin emzirme odasını hazırladık. Öğrencilerimize 6 bin kişisel temizlik seti, kırtasiye ve giyim yardımı yaptık."

- "Doğu batı kardeşliği pekiştirilmeli"

Kur'an kursu ve camilere temizlik setleri gönderdiklerini aktaran Kapı, maddi durumu iyi olmayan ailelere de ellerinden gelen yardımı yaptıklarını söyledi.

"Bu ülke hepimizin, doğu ve batısı olmadığı gibi 81 ilin kardeş olduğunu savunuyoruz" diyen Kapı, şöyle devam etti:

"Biz hiçbir etnik köken, dil din ayrımı yapmaksızın bu ülke topraklarında herkesin eşit ve kardeş olduğunu savunuyoruz. Gönül köprümüz sadece İzmir'den Siirt'e değil tüm yurda olan bir köprüdür. Şu an daha çok yaşanan kötü hadiselerden ötürü geri kalmış bölgelere öncelikli olarak faaliyetlerimizi yapıyoruz. Tamamen bireysel olarak yürüttüğümüz faaliyetlerimizi 6 yıldır hiçbir sivil toplum kuruluşu veya siyasi görüşe değil tamamen kendi çabamızla gerçekleştiriyoruz. Her sağduyulu insanın bize katılmasını ve çözüm süreciyle birlikte bölgede bizim gibi inisiyatiflerin artmasını bekliyoruz. Bununla birlikte doğu batı kardeşliği pekiştirilmelidir."