Kaletül Üstad Tepesi'nde iftar yoğunluğu

Kaletül Üstad Tepesi'nde iftar yoğunluğu
Kaletül Üstad Tepesi'nde iftar yoğunluğu
- Siirt'te Botan Vadisi'ne hakim noktada iftar yapmak isteyen vatandaşlar, yer bulabilmek için erken saatlerde Kaletül Üstad Tepesi'ne geliyor

SİİRT (AA) - Siirt'te aşırı sıcaklar nedeniyle serin bir yerde iftar yapmak isteyen vatandaşlar, Kaletül Üstad Tepesi'ni tercih ediyor. 

Kent merkezine yaklaşık 10 kilometre uzakta bulunan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce 2014'te tabiat parkı statüsüne kavuşturulan 400 dönümlük alandaki Kaletül Üstad Tepesi'nde iftar yapmak isteyenler, erken saatte gelip kameriyede hazırlıklara başlıyor.

Kameriyede yer bulamayanlar, kurdukları yer sofralarında iftar yapıyor.

Botan Vadisi'ne hakim noktadaki tepe, hem doğa güzelliği hem serinliği hem de İbrahim Hakkı Hazretleri'nin tefekkür ettiği yer olması nedeniyle ilgi görüyor.

İftar için Kaletül Üstad Tepesi'ne gelen vatandaşlardan Mehmet Akif Aydın , AA muhabirine, burada hem iftar yapıp hem de dua ettiklerini söyledi.

İnanç turizmi açısından da önemli bir yer olan tepedeki iftarın manevi güzelliğinin bulunduğunu kaydeden Aydın, "Daha önce İbrahim Hakkı Hazretleri gibi önemli alimlerimiz burayı tefekkür tepesi olarak kullanmış. Bugün biz de bu tefekkür tepesinde ramazan ayında iftarımızı açıp dua ediyoruz" dedi.

İftardan saatler önce piknik alanına geldiğini ve boş kameriye bulmakta güçlük yaşadığını anlatan Kerim Aslan da Siirt'te başka mesire alanı bulunmadığından uzak olmasına rağmen Kaletül Üstad Tepesi'ni tercih ettiklerini dile getirdi.

Mehmet Bice de tepenin İbrahim Hakkı ve İsmail Fakirullah hazretlerinin tefekkür ettiği yer olduğunu belirterek, "Siirt'in ender, görülmemiş, keşfedilmemiş güzellikleri var. Öte yandan manevi ortamı da güzel. Herkesin buraya gelip bu harika manzaraları görmesini tavsiye ediyorum" ifadelerini kullandı.

Tillo Belediye Başkanı İdham Aydın ise Kaletül Üstad Tepesi'ndeki sıkıntıların, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce uygulanacak "Milli Park Projesi" ile giderileceğini ve buranın halkın daha fazla gelip dinlenebileceği bir yer olacağını kaydetti.