Kaybolmaya yüz tutan meslekler tarihi çarşıda buluşacak

Kaybolmaya yüz tutan meslekler tarihi çarşıda buluşacak
Kaybolmaya yüz tutan meslekler tarihi çarşıda buluşacak
- Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kaybolmaya yüz tutan mesleklere yönelik açıkladığı hibe kredisi fırsatının ardından Siirt'te valilik tarafından başlatılan çalışma ile bu meslekler tarihi çarşıda bir araya getirilecek - Vali Tutulmaz: "Yok olmaya yüz tutan mesleklerin yaşatıldığı tarihi çarşıyı gezen turistler geçmişe yolculuk yapacaklar"

SİİRT (AA) - ZEKERİYA GÜNEŞ / MEHMET ALİ OLGAÇ - Siirt Valiliği, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hibe kredisi müjdesinden sonra kaybolmaya yüz tutan meslekleri tarihi çarşıda bir araya getiriyor.

Valilik, belediyenin desteğiyle kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve yeni girişimciler için harekete geçti.

Kent merkezindeki Şeyhler Çarşısı, tarihi mesleklerin gelecek kuşaklara aktarılması için restore edildi.

- Tarihi çarşı turizme kazandırılacak

Vali Mustafa Tutulmaz,  AA muhabirine, Ulu Cami ve Helvacılar Çarşısının kentin kadim tarihinde ticaret, ibadet ve konaklama mekanı olarak kullanıldığını söyledi.

Günümüzde birçok turistin gezi ve alışveriş alanı olarak kullandığı bu alanı restore ederek, orijinal dokusuna kazandırmak istediklerini ifade eden Tutulmaz, bu kapsamda bölgede yer alan dükkanların, çarşıların, sokakların tahribattan ve betonarme yapılardan arındırılarak, bölgenin nefes almasının sağlanacağını belirtti.

Tutulmaz, "Yok olmaya yüz tutan mesleklerin yaşatıldığı tarihi çarşıyı gezen turistler geçmişe yolculuk yapacaklar. Çarşının turizme kazandırılması esnafa da ticari olarak katkı sunacak" dedi.

Eskiden ilde 19 ayrı sektörün ayrı ayrı çarşılarının bulunduğunu hatırlatan Tutulmaz, geçmişte yaklaşık 600 yerinin bulunduğu çarşılardan geriye sadece sembolik olarak kuyumcular, helvacılar ve peynirciler çarşısının kaldığını söyledi.

Tutulmaz, Siirt'te eskiden olduğu gibi ticari yaşamı canlandırmak istediklerini kaydetti.

- "Meslek dallarının canlandırılması için seferber olmalıyız"

Siirt Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Rıfat Ayyıldız da Siirt'te 15 yıl önce çarşıları bulunan 10 meslek grubunun tamamen yok olduğunu söyledi.

Ayyıldız, geçmişte Asya ile Avrupa 'yı birbirine bağlayan geçiş noktalarından biri olan Siirt'in ticaret merkezi konumunda olduğunu, ilde ayakkabıdan çanak çömlek üretimine kadar 19 farklı mesleğin yaşatıldığı yüzlerce iş yerini barındıran çarşıların bulunduğunu hatırlattı.

Geçmişte 120 iş yerinin bulunduğu bakırcılar çarşısında şu anda 2 iş yerinin kaldığına işaret eden Ayyıldız, şöyle dedi:

"Siirt'te üretilen ayakkabı tüm bölgeye satılırdı. Şimdi ise 100 üreticinin bulunduğu ayakkabıcılar çarşısında üretim yok. 50 marangozcudan 2'si kaldı. Pamukçuluk, tenekecilik, odunculuk, halıcılık gibi meslekler ya unutuldu ya da bir iki temsilcisi kaldı. İlde en aktif olan kuyumcuların bulunduğu çarşı."

Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı faizsiz kredi fırsatının ardından kente has olan ve kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin tarihi bir çarşıda bir araya getirilecek olmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Ayyıldız, "Kaybolan mesleklerin canlandırılması için biz de teşkilat olarak elimizden gelen çabayı sarf etmeye hazırız" diye konuştu.

"İlimize has güzellikleri görmek istiyoruz. İlimizde daha önce var olan bu meslek dallarının yeniden canlandırılması için seferber olmalıyız" diyen Ayyıldız, bu konuda Siirt halkından da destek beklediklerini vurguladı.

- Esnafa moral verdi 

Bakır ustası Nasri Bakırcı da, Başbakan Davutoğlu'nun kaybolmaya yüz tutan meslek grupların yaşatılması yönündeki müjdesi ile morallerinin arttığını söyledi.

"Nihayet bize beklediğimiz değer verilmeye başlandı" ifadesini kullanan Bakırcı, şunları dile getirdi:

"Siirt'te 120 bakırcıdan iki kişi kaldık. Esnafa verilecek faizsiz kredi çok güzel ve önemli bir fırsat, bir destektir. Valilik kanalıyla tarihi çarşıda buluşmak, ürettiğimiz ürünlerin tanıtımı da pazar sorununa çözüm olacaktır. Artık üretim yapmak için daha fazla imkanımız olacak. Pazar bulma sıkıntısı da yaşamayacağız."

Siirt Battaniyeciler Odası Başkanı Emrullah Alagaşlı ise Siirt battaniyesinin canlandırılması amacıyla esnafın desteklenecek olmasının heyecanını yaşadıklarını ifade etti.