Kezer Çayına çamur aktığı iddiası

Kezer Çayına çamur aktığı iddiası
Kezer Çayına çamur aktığı iddiası
SİİRT (AA) - Siirt Sanat, Kültür, Çevre ve Turizm Dernekleri Başkanı Hüseyin Gül, Kezer Çayına çamur aktığını iddia etti.Kezer Çayında incelemede...

SİİRT (AA) - Siirt Sanat , Kültür , Çevre ve Turizm Dernekleri Başkanı Hüseyin Gül, Kezer Çayına çamur aktığını iddia etti.

Kezer Çayında incelemede bulunan Gül, burada yaptığı açıklamada, çay üzerinde bilinçsizce yapılan sulamadan dolayı kirlilik oluştuğunu ve bunun çevreyi ve suda yaşayan canlıları tehdit ettiğini söyledi.

Çaya çamur aktığını ileri süren Gül, "Böyle giderse çaylarımız ve nehirlerimiz elden gidecek. Kezer Çayı etrafında pamuk ve mısır ekimi yapan çiftçiler suyu kirletiyor. Nehirde sadede çiftçiler faydalanmıyor. Birçok hayvan buradan faydalanıyor ve hatta bazı insanlar halen Kezer Çayı'nda su ihtiyaçlarını gideriyorlar. Çayı bu şekilde kirletilmesine kimsenin izin vermemesi gerekir. Tabi ki çiftçilerimiz sulama yapacaklar ancak bilinçli sulama yapmaları gerekir. Yapılan fazla sulamadan ötürü tarlalarda bulunan topraklar çaya karışıyor ve çayı kirletiyor. Bunun önüne geçmemiz lazım" dedi.

Gül, çaya karışan zirai ilaçların da hem insanların hem de çayda yaşayan canlıların sağlığını tehdit ettiğini sözlerine ekledi.

 


  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  sanat

  ,

  çevre

  ,

  Turizm

  ,

  Çay

  ,

  İddia

  ,

  kültür