Kira geliri için "beyanname" uyarısı

Kira geliri için "beyanname" uyarısı
Kira geliri için "beyanname" uyarısı
SİİRT (AA) - Siirt Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Temsilcisi Abdullah Kurhan, kira geliri olanların geçen yılki gelirleri için...

SİİRT (AA) - Siirt Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Temsilcisi Abdullah Kurhan, kira geliri olanların geçen yılki gelirleri için beyanname vermesi konusunda uyardı.

Kurhan, yaptığı açıklamada, kira geliri elde edenlerin geçen yılki gelirleri için 25 Mart 2015 tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini söyledi.

Beyannamelerin internet aracılığıyla verilebileceğini belirten Kurhan, şunları kaydetti:

"Beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükelleflerin 2014 yılında elde ettikleri kira gelirleri ile aynı dönem içinde geçmiş yıllara ilişkin olarak elde ettikleri kira gelirleri toplamı Gelir Vergisi Kanunu'nun 86'ncı maddesi çerçevesinde irdelenerek beyan edilecek. Gelir Vergisi mükellefleri 2014 yılı gelir vergisi beyannamelerini ilgili vergi dairesine vereceklerdir"

"Tahakkuk eden verginin birinci taksiti Mart ayında, ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenecek" diyen Kurhan, şunları kaydetti:

"Kira gelirlerinin zamanında beyan edilmesi durumunda kanunen belirtilen tüm indirim ve olanaklardan faydalanmak mümkündür. Buna karşın kira gelirlerinin vergi dairesince resen tespiti halinde ise kanunen tanınan indirim haklarından faydalanılamayacağı gibi cezai duruma de maruz kalınabilir."

Kurhan, kira gelir beyannamelerinin ihmal edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  İndirim

  ,

  Gayrimenkul

  ,

  Vergi

  ,

  kira

  ,

  2015