Köylü çocukların hayvanlara şefkati

Köylü çocukların hayvanlara şefkati
Köylü çocukların hayvanlara şefkati
- Siirt'in Şirvan ilçesinde hayvan otlatan çocuklar, geride kalan ve yürüyemeyen hayvanları bindikleri atlarla taşıyor.

SİİRT (AA) - Siirt'in Şirvan ilçesinde hayvan otlatan çocuklar, geride kalan ve yürüyemeyen hayvanları bindikleri atlarla taşıyor.

Şirvan ilçesine bağlı Karaca Köyü'nde hayvan otlatan ve yaşlar 10-13 arasındaki çocukların hayvanlara gösterdikleri şefkat ve cesaretleri insanları şaşırtıyor.

Köyde okuldan sonra ailesine yardım etmek için dağlarda hayvanları otlatan 12 yaşındaki İbrahim Buzdağ'ın yaptığı hareket takdir topluyor.

Kurtlara yem olmasın diye sürüden geri kalan keçiyi bindiği atta bindirip sürüye yetiştiren Buzdağ, yoldan geçen gazetecilere, keçiyi taşımanın tehlikeli olduğunu ama başka çaresi olmadığını söyledi.

Sekeleyen keçi yorgunluktan yürüyemediği için bindiği atta kucağına alıp ilerleyen sürüye yetiştirmeye çalıştığını ifade eden Buzdağ, şöyle konuştu:

"Ben 5 nci sınıfa gidiyorum. Okuldan sonra babama yardım ediyorum. Okul olmadığı zaman kardeşlerimle birlikte sürüyü biz otlatıyoruz. Sürüden geri kalan keçi ve kuzulara yardım ediyoruz. Ayakları sekeleyen keçi artık yürüyemediği için bizde başına bir şey gelmesin diye mecbur ata bindirip sürüye yetiştireceğiz. Sürü köye doğru gidiyor biz sürüden de baya geride kaldık yetişmeye çalışıyoru."


  ETİKETLER:

  Okul

  ,

  keçi

  ,

  zaman