Marangozlar, pvc ve alimünyum doğramacılığa karşı direniyor

Marangozlar, pvc ve alimünyum doğramacılığa karşı direniyor
Marangozlar, pvc ve alimünyum doğramacılığa karşı direniyor
SİİRT (AA) - Marangozcular, gelişin teknolojiyle birlikte mobilya, kapı, pencere ve daha bir çok alanda seri üretime geçilmesi ve pvc ile alüminyum...

SİİRT (AA) - Marangozcular, gelişin teknolojiyle birlikte mobilya, kapı, pencere ve daha bir çok alanda seri üretime geçilmesi ve pvc ile alüminyum gibi farklı maddelerin kullanılmasıyla ayakta durmaya çalışıyor.

Bakırcılar Çarşısı'nda 55 yıldır marangozculuk yapan Hatem Sobacı, AA muhabirine, babasının ve ağabeyinin sobacılıkla ile bakırcılıkla uğraştıklarını kendisinin ise marangozluğu tercih ettiğini söyledi.

Sobacı, 12 yaşında doğramacı olarak kapı ve pencere yaptığını anlatarak,  Libya 'da da 4 sene çalıştığını ardından Siirt'te mesleğini sürdürdüğünü ifade etti.

- Farklı alternatiflerle ayakta kalmaya çalışıyorlar

"Gelişen teknolojiyle birlikte mobilya imalatında seri üretime geçilmesi doğramacılığı bitirme noktasına getirdi" diyen Sobacı, şunları kaydetti:

"Son yıllarda alüminyum ve pvc türü kapı ve pencerelerin tercih ediliyor. 5-6 seneden bu yana doğrama işi bitti. Artık kapı ve pencere yapmıyorum. Tarım aletleri ve hayvan yemlikleri yaparak ayakta kalmaya çalışıyorum. Bağlarda kullanılan kürek, tırpan ve diğer aletlerin sap ve kollarını yapıyorum. Şu anda kış mevsimine yaklaştığımız için küçükbaş hayvanlar geceleri ağıllarda barındırılmaya başlanacak ve bu nedenle yemlik yapmaya başladım. Senede yaklaşık 100 tane yemlik yapıyorum. Bu tür aletleri yaparak mesleğimi sürdürüyorum" 

- "Çırak yetiştirmiyoruz"

Sobacı, işlerinin iyi olduğu dönemde çırak yetiştirdiğini ama şuan da çırak yetiştirmediğine değinerek, "Doğrama zamanında kapı ve pencere yaptığımızda benim elimde 3 tane dükkan vardı. Bu dükkanlarda 10 çırak vardı. Gece ve gündüz çalışıyorduk fakat işleri yetiştiremiyorduk. Çok iş vardı o zaman, şu an eski iş kalmadığı için çırak yetiştiremiyoruz" ifadesini kullandı.

 


  ETİKETLER:

  Libya

  ,

  Tarım

  ,

  Gece

  ,

  Kapı

  ,

  Hayvanlar

  ,

  kış

  ,

  ,

  zaman