Meme kanserinde erken teşhis kurtarır

Meme kanserinde erken teşhis kurtarır
Meme kanserinde erken teşhis kurtarır
SİİRT (AA) - Siirt Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Op. Dr Şükrü Erdoğan, "Meme kanseri erken tanı sayesinde tedavi edilebilir bir hastalıktır"...

SİİRT (AA) - Siirt Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Op. Dr Şükrü Erdoğan, "Meme kanseri erken tanı sayesinde tedavi edilebilir bir hastalıktır" dedi.

Op. Dr. Erdoğan, AA muhabirine, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu ifade ederek erken teşhis durumunda yüzde 90'ın üzerinde bu hastalıktan kurtulma şansının bulunduğunu söyledi.

Meme kanserine karşı toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, "2014 yılında 10 hastamıza meme kanseri tanısı koyup operasyona aldık. 10 hastamızdan 6'sı bize memede kitle şikayeti, 2'si meme başında çekinti, renk değişikliği, biri memede ağrı , diğeri ise rutin kontrollerde meme kanseri tanısı konuldu" ifadesini kullandı.

Dünyada 100 kadından 13'ünde görülen meme kanserinin Türkiye 'de de bu orana paralellik gösterdiğini anlatan Erdoğan, "2014 yılında 10 hastamıza meme kanseri tanısı koyup operasyona aldık. 10 hastamızdan 6'sı bize memede kitle şikayeti, 2'si meme başında çekinti, renk değişikliği, biri memede ağrı, diğeri ise rutin kontrollerde meme kanseri tanısı konuldu" şeklinde konuştu.

"Meme kanseri erken tanı sayesinde tedavi edilebilir bir hastalıktır" diyen Erdoğan, toplumun bu kanser türüne karşı bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kadınların kendilerini muayene edebileceklerini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu;

"Yirmi yaş üzerindeki kadınlar, her ayın belirli bir döneminde kendi kendilerini muayene etmelidirler. Bu muayene sırasında meme dokusunda farklılık olup olmadığı araştırılır. Bir değişiklik saptanmasa bile, üç yılda bir kez hekim tarafından muayene edilmelidirler. Kırk yaşına gelen kadınların, kendi yaptıkları periyodik muayeneye ek olarak her yıl bir kez hekim tarafından muayene edilmeleri gereklidir. Ayrıca her yıl veya iki yıl ara ile mamografiyi çektirmeleri gereklidir. 50 yaşından sonra, kadınlar kendilerinin periyodik muayenelerine ve her yıl bir defa hekim muayenesine devam etmeli ve mamografi denilen meme filmini her yıl çekmeleri gerekir."