Milletvekili seçiminin ardından

Milletvekili seçiminin ardından
Milletvekili seçiminin ardından
- AK Parti Siirt Milletvekili Aktay: "Koalisyon ihtimalinin bile Türkiye'ye nelere mal olacağını halkımız çok iyi gördü ve yeniden değerlendirdi. Mevcut tablo içinde AK Parti'den başka iyi bir seçenek olmadığını halkımız gördü" - AK Parti'den Batman milletvekili seçilen Hamidi: "Son 30-40 yılda iyi bir yaşam sürdürmedik. Şiddet ortamında, şiddet ortasında ömrümüzün yarısını bitirdik. Bütün olup biteni seyrettik. İçimiz kan ağladı, insanımızı kaybettik. Neticede şiddetle, silahla hiç bir yere varılmıyor"

DİYARBAKIR (AA) - AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin resmi olmayan sonuçlarına ilişkin, "Koalisyon ihtimalinin bile Türkiye'ye nelere mal olacağını halkımız çok iyi gördü ve yeniden değerlendirdi. Mevcut tablo içinde AK Parti'den başka iyi bir seçenek olmadığını halkımız gördü" dedi.

Aktay, yaptığı açıklamada, son derece önemli olan 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nin sonuçlarının da büyük önem taşıdığını söyledi.

Bu seçimin sonucundan ders çıkarılması gerektiğini ifade eden Yasin Aktay, "Bazen elimizdeki nimetin değerini anlamak için kaybetmek gerekiyormuş. Kardeşliğimizin, dayanışmamızın kıymetini anlamamız için birilerinin aramıza fitne sokması gerekiyormuş. AK Parti'nin tek başına iktidardan düşmesinin sadece ilimize, Türkiye'ye değil, İslam dünyasına nelere mal olacağını hep beraber 5 ay içinde gördük" diye konuştu.

Aktay, 7 Haziran'dan önce de bunu anlatmaya çalıştıklarını, koalisyonun fayda sağlamayacağını belirttiklerini ifade etti.

"Koalisyon ihtimalinin bile Türkiye'ye neye mal olacağını halkımız çok iyi gördü ve yeniden değerlendirdi. Mevcut tablo içinde AK Parti'den başka iyi bir seçenek olmadığını halkımız gördü" diyen Yasin Aktay, 7 Haziran'daki seçim sonucunu bir ders olarak kabul ettiklerini vurguladı.

Aktay, parti olarak sundukları vaatler gerçekleştirildiğinde bundan sadece kendilerine oy verenlerin değil, herkesin faydalanacağını dile getirerek, halka hizmeti, Hakk'a hizmet olarak gördüklerini kaydetti.

"Allah bunun ödülünü bize verdi. 10 seçimdir arka arkaya iktidar olmak çok önemli bir başarı. Bırakın Türkiye'yi, dünya rekoru kırmışız" ifadelerini kullanan Yasin Aktay, bundan sonra yapacaklarının ise en büyük misyonları olduğunu aktardı.

- "Şiddetle, silahla hiç bir yere varılmıyor"

AK Parti'den Batman milletvekili seçilen Ataullah Hamidi ise seçim sonucunun bölgeye, ülkeye ve halka hayırlı olmasını diledi.

Son dönemde artan terör olaylarına değinen Hamidi, diyalogla çözülmeyecek sorun olmadığını vurgulayarak, "Son 30-40 yılda iyi bir yaşam sürdürmedik. Şiddet ortamında, şiddet ortasında ömrümüzün yarısını bitirdik. Bütün olup biteni seyrettik. İçimiz kan ağladı, insanımızı kaybettik. Neticede şiddetle, silahla hiç bir yere varılmıyor" şeklinde konuştu.

Terör olaylarının tüm dünyada yaşandığını kaydeden Ataullah Hamidi, "Türkiye'de bir kaos ortamı oluştu. Şer ittifakları bu kaos ortamını oluşturdu. Türkiye'nin de komşu ülkelerdeki gibi sıkıntılar çekmesini, kaosa sürüklenmesini isteyenler iş birliği yaparak bu ihaleyi üstlendiler. Ama bu toplum hakikaten sağduyulu ve inançlı" ifadesini kullandı.

Eski AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir de "1 Kasım seçim sonuçları Türkiye'nin yanı sıra Ortadoğu halkları ve Afrika'daki mazlumlara kadar tüm İslam alemine sevinç yaşattı" ifadesini kullandı.

Tüm dünyanın gözünün Türkiye'deki seçimin sonuçlarında olduğuna işaret eden Özdemir, Türkiye'de olduğu gibi dünya basınında da bir numaralı gündem maddesinin Türkiye'deki seçimler olduğunu anlattı.

Ziver Özdemir, şunları söyledi:

"Türkiye adeta birilerinin ameliyat masasına yatırmak istediği bir döneme girmişti. 5 aylık süreçte Türkiye'yi Suriyeleştirmek istediler. Ama vatandaşın sağduyusu ile bu hevesleri kursaklarında kaldı. Onun için seçmeni kutluyoruz."